Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA LAPSE HOOLDAJALE
Kohaliku omavalitsuse toetused
Lisaks teenustele maksavad kohalikud omavalitsused erinevaid toetusi, mis leevendavad pere majanduslikku koormust hoolduskoormusega toimetulekul, näiteks transporditoetus teenustel käimiseks, teenuste omaosaluse kompenseerimine või abivahendite omaosaluse kompenseerimine kui riigi poolt pakutavad soodutused ei ole piisavad jne.
HOOLDAJATOETUS
Enamik kohalikke omavalitsusi maksavad lapse hooldajale hooldajatoetust. Oluline on uurida konkreetse omavalitsuse hooldajaks määramise tingimusi. Hooldajaks määramise kord ja tingimused peavad olema kättesaadavad omavalitsuse kodulehel. Hooldajatoetus on kohaliku omavalitsuse poolt vabatahtlikult makstav toetus. Hooldajatoetuse maksmise kõrval on Sul hoolduskoormuse vähendamiseks õigus teenustele.
SISSETULEKUST SÕLTUVAD JA MITTESÕLTUVAD TOETUSED
Kohalikul omavalitsusel on võimalik oma eelarvest maksta mitmesuguseid toetusi, mis leevendavad puudega lapse kasvatamisest tulenevat majandusliku koormust – näiteks transporditoetus, ravimite toetus, abivahendi toetus, kooliminemisetoetus, koolitarvete soetamise toetus jne. Teatud toetuseliigid on loetletud kohaliku omavalitsuse toetuste määrustes, kuid lisaks on kohalikul omavalitsusel suur kaalutusvõimalus kui lapse või pere vajadustele vastavat toetust määruses ei ole. Seega julgustame küsima ja tegema kirjalike taotlusi, et oma vajadusi põhjendada.
TOIMETULEKUTOETUS
Juhul kui pere majanduslik toimetulek on keeruline, on võimalik taotleda toimetulekutoetust. Toimetulekutoetus on riigi rahaline abi, mida maksab kohalik omavalitsus.
Toimetulekutoetust on õigus saada üksi elaval inimesel või perekonnal, kelle kuu sissetulek pärast sotsiaalhoolekande seaduses sätestatud tingimustel arvestatud eluasemekulude mahaarvamist on alla kehtestatud toimetulekupiiri. Toetust tuleb vajadusel taotleda igakuiselt.
Alates 01.06.2022 on toimetulekupiir üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele 200 eurot kuus. Iga alaealise liikme toimetulekupiir on 240 eurot kuus. Perekonna teise ja iga järgmise täisealise liikme toimetulekupiir on 160 eurot kuus. Toimetulekutoetuse saajal, kelle kõik perekonnaliikmed on alaealised, on õigus saada koos toimetulekutoetusega täiendavat sotsiaaltoetust 15 eurot, mida maksab kohalik omavalitsus riigieelarvelistest vahenditest.
Loe lähemalt Sotsiaalministeeriumi kodulehelt ja uuri vajadusel lisa kohalikust omavalitsusest.
KOHALIKU OMAVALITSUSE TOETUSTE MAKSMISE TINGIMUSED
Kohaliku omavalitsuse makstavad toetused on loetletud enamasti nende kodulehel ning toetuste maksmise tingimused määratud omavalitsuste kordades. Kohalikul omavalitsusel on võimalik alati kaalutlusotsusega toetada last ka muude kulutuste tegemisel, kui see on vajalik lapse heaoluks ja pere toimetulekuks. Üldjuhul on erinevates omavalitsustes selleks vastavad komisjonid, kes ametniku poolt tuvastatud abivajaduse tulemusena teevad otsuse toetuse maksmise kohta.
Toetuse määramise/mittemääramise otsused peavad olema alati kirjalikud ning põhjendatud. Lapsevanemana on Sul alati õigus kirjaliku otsuse saamiseks.