Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA LAPSE HOOLDAJALE
Õppimist ja töötamist toetavad teenused
Juhul kui lapsele on määratud osaline või puuduv töövõime, on tal õigus Töötukassa teenustele. Abi ja nõustamist annab ning teenustele suunab Töötukassa maakondliku osakonna juhtumikorraldaja, kes määratakse lapsele, kui ta võtab ennast Töötukassas arvele.
Osalise või puuduva töövõimega inimesel on vajadusel võimalik kasutada tööle rakendumiseks või tööl püsimiseks erinevaid teenuseid, näiteks kogemusnõustamine, tugiisikuga töötamine, tööalaste abivahendite kasutamine, töökoha kohandamine, toetatud töölerakendamine ning tööalane rehabilitatsioon.
Kogemusnõustamine
Kogemusnõustaja on inimene, kes on ise sarnase puude, tervisemure või kogemusega ning nõustab vastavalt oma väljaõppele ja kogemustele. Ta on läbinud vastava koolituse, et kogemuste toel nõustada.
Tugiisikuga töötamine
Kui inimene vajab töötamisel tuge või juhendamist, on tööandjal võimalik taotleda tugiisikuteenust. Tugiisikuks võib olla kolleeg või inimene väljastpoolt. Üldjuhul on selleks kolleeg, kes oma tööülesannete kõrvalt saab juhendada ja aidata näiteks olukorras, kus mõne töövõtte õppimine võtab kauem aega või inimene vajab rohkem juhendamist, et tööülesanne selgeks saada, või toetust kolleegidega suhtlemisel.
Tööalase abivahendi kasutamine
Kui tervisehäirest tulenevalt on vaja töö tegemiseks lisaks veel mõnda abivahendit, siis Töötukassa juhtumikorraldaja selgitab välja sobiva. Näiteks kui töökeskkonnas on trepid, siis saab seda lahendada trepironija abil või kui inimesel on nägemispuue, võib töökohal olla abi digitaalsest luubist või ekraanisuurendusprogrammist. Tööalane abivahend on mõeldud kasutamiseks töökeskkonnas.
Töökoha kohandamine
Kui tervisehäirest tulenevalt ei ole võimalik pääseda oma tööruumidesse või kasutada ettenähtud töövahendeid, aitab Töötukassa tööandjal kohandada töö tegemiseks vajaliku ehitise, ruumi või töövahendi. Kohandada on võimalik ka kodus asuvat töökohta, kui see on tööandjaga kokkulepitud töö tegemise koht. Näiteks võib vaja olla ehitada tööruumide ette kaldtee või paigaldada trepitõstuk, automatiseerida sissepääsud, laiendada ukseavasid või eemaldada lävepakke, muuta töötasapindade kõrgusi jne.
Toetatud töölerakendamine
Kui osalise töövõimega inimene vajab terviseprobleemidest tulenevalt rohkem tuge tööturule sisenemisel, töö leidmisel ja hoidmisel ning varasemad Töötukassa teenused ei ole aidanud, siis toetatud töölerakendamise teenuse käigus selgitatakse välja tööalased võimalused, saab proovida töötada tööpraktikal või ajutise töötamise kujul. Toetatakse ka tööandjatega suhtlemisel, ja töö leidmise korral aitab teenuseosutaja kohaneda tööga, tööülesannetega ja vajadusel pakub abi suhtlemisel kolleegidega. Teenus kestab kuni 12 kuud.
Tööalane rehabilitatsioon
Teenusel saab tuge, kuidas tervisest tulenevate takistustega siseneda tööturule või püsida seal. Näiteks lapse puhul saab üheks teenuse eesmärgiks olla see, kuidas sujuvalt koolist tööturule liikuda.
Rehabilitatsioonimeeskonda võivad kuuluda erinevad spetsialistid, näiteks sotsiaaltöötaja, psühholoog, arst, logopeed, tegevusterapeut, eripedagoog, kogemusnõustaja, õde, loovterapeut ja füsioterapeut.
Spetsialistid aitavad leida sobiva töövaldkonna ja elada sisse tööellu, samuti nõustavad nad vajadusel tööandjat, kuidas tema saaks töökohta tervisetakistustele vastavaks kohandada.
Rohkem saab lugeda teenustest Töötukassa kodulehel.