Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA LAPSE HOOLDAJALE
Abivahendite nipinurk
Oleme Sinu jaoks kokku kogunud abivahendeid, mis võivad Sinu ja Sinu lähedase igapäevaelu kergendada. Nipinurka kasutades pea meeles, et keerukama tehnoologiaga abvahendite puhul ei ole olemas universiaalseid lahendusi – igaühele tuleb leida just tema eripäradele vastav abivahend. Nipinurga koostamisse on panustanud mitmed erivajadusega inimesed ja omastehooldajad. Juhul kui Sul on mõne abivahendiga positiivne kogemus, võid seda meiega jagada siin . Täiendame nipinurka jooksvalt!
Erivajadusega inimeste ja omastehooldajate soovitusi abivahendite valimisel:
♥ Uuri internetist, millised abivahendeid müüvad ettevõtted Su kodupiirkonnas asuvad ja kus, ning seejärel külastada neid, sest see info, mis on veebis ja see, millised tooted päriselt on, võib erineda. Kuna ka hinnad varieeruvad, siis tasub uurida erinevatest invaabivahendite kauplustest samade toodete kohta. Abivahendite spetsialistid ja teenindajad oskavad kohapeal täpsemalt oma tootevalikut spetsiaalsele vajadusele vastavalt tutvustada. Ka tutvustavad nad soodustuste saamiseks vajalike tegevusi (nt mis dokumente on vaja, mis peab arstitõendil kirjas olema jne).
♥ Tuleks pöörduda samasuguse puudega inimese poole, kes on võibolla kauem saanud oma puudega kohaneda. Sotsiaalkindlustus ametist saab ka infot.
♥ Konsulteerida füsioterapeudiga, näiteks kui inimene saab reha-teenust ja füsioterapeut on reha-meeskonnas olemas. Või konsulteerida abivahendi ettevõtte spetsialistiga.
♥ Soovitan alustada kogemusnõustajast ja/või abivahendifirmast, selgitamaks välja millist/milliseid abivahendit/abivahendeid inimene vajab.
♥ Mõelda läbi täpselt, mida vaja ja mis võiks olla vaja antud asja kasutades – et oleks mugav kasutada, et saaks abivahendit transpordi jaoks kokku panna ja et oleks võimalikult lihtne hoiustada.
♥ Abivahend mis teeb elu kergemaks ja ei pane sõltuma teiste abist. Mida kauem ise asjadega hakkama saada seda täisväärtuslikuma inimesena tunned. Vaadata erinevaid invatoodete interneti lehti, kui ise ei oska vaadata siis küsida abi. Mina vaatan näiteks emale ja endale mida vaja internetist järgi.
♥ Kontakteeruda kõigi kuulmiskeskustega, proovida erinevaid ja leida nende hulgast kõige sobivam. Arvestada tuleb sellega, et iga keskus tahab just enda oma sulle pähe määrida, seega tasub aega ja kannatust varuda.
♥ Kõigepealt peab teadma, milleks abivahendeid vaja läheb, et inimene iseseisvalt hakkama saab. Peab teadma tervislikku seisundit ja puuete eripära ja kuulama, mida ütleb abivahendi vajaja. Igal elukaare osal muutuvad või tulevad juurde abivahendid, mis aitavad olla iseseisvad.
Mida peaks abivahendit valides teadma?
Kui abivajaja veedab enamiku päevast voodis, aitab igapäevatoiminguid sooritada funktsionaalvoodi, kus on mugav muuta asendit. Voodihaige puhul on väga oluline roll ka madratsil – kui inimene veedab enamiku oma päevast voodis, oleks mõistlik mõelda lamatisi vältiva madratsi peale. Aga ainult madrats üksi lamatisi ära ei hoia, kindlasti tuleb ka abivajaja asendit pidevalt muuta.
“Pestavad madratsikatted, aluslinad, nahakaitsekreemid,
niisked salvrätikud, kui lapsel on enurees ja enkoprees.“
Puudega lapse vanem
♥
“Peatsikõrgendust kasutasin rindkere operatsioonist taastuva voodisse aitamisel ja voodist tõusmisel.
Lihtne vidin, mida vajalikul ajal vähese raha eest rentida.
Superabiline.
Omastehooldaja
♥
Näiteks liiga laia ratastooli kasutamine võib kaasa tuua skolioosi või tekitada pingeid õlaliigestele. Liiga suurt ratastooli on kasutajal endal raske edasi lükata, liiga kitsas ratastool hõõrub puusade ja reite väliskülgi ning selles n-ö viltu istumine võib samuti kaasa tuua skolioosi.
Sobilik ratastool ei aita vaid punktist A punkti B liikuda, vaid võimaldab teha igapäevaseid tegevusi ja toetab istumise asendit, vajadusel seda korrigeerides ja suunates. Ratastooli üürima hakates oleks mõistlik mõõta eelnevalt ära abivajaja puusade laius kõige laiemast kohast – seda tuleb teha istumisasendis, toetades näiteks raamatuid puusadele ja mõõtes ära raamatute vahe.
Abivahendite kõrval on oluline roll ka igapäevastel hooldustoodetel, mis abivajaja ja ka hooldaja elu mugavamaks ning lihtsamaks teevad. Näiteks kui abivajajat on vee ja seebiga keeruline pesta, siis alternatiiv on spetsiaalne pesuvaht, kindad ja peapesumüts, mis just voodirežiimil abivajajaid mugavalt hooldada aitavad. Igapäevaseid olmetegevusi lihtsustavaid abivahendeid leiab abivahendite ettevõtetest veel – alates spetsiaalsetest söömise-joomise tarvikutest kuni kammide ja seljapesuharjadeni.
“Rulaatorit ja küünarkarke saab ka rentida, et veenduda nende sobivuses ning
seejärel pikaaegsest kasutamiseks endale soodustusega osta,
kui ka arst näeb abivahendi vajadust.“
Abivahendi kasutaja
♥
“Mu mees kasutab renditud invavoodit, kuna tal on puus haige.
Need voodid on väga mugavad ja veidi kõrgemad. Tal on sealt voodist ülesse tõusmine kergem,
kuna seal ripub ka käepide, mida ta tõusmisel kasutab.”
Omastehooldaja
♥
Abivahendite ettevõtete valikust leiab sobivaid lahendusi ka mähkmete seast, soovi korral neid esialgu kasvõi ühekaupa ostes ja järele proovides. Imavaid pükse või püksmähkmeid ostma tulles on hea teada kasutaja puusaümbermõõtu kõige laiemast kohast – see aitab välja valida sobiva suurusega mähkme.
Abivahendi kasutama õppimine nõuab kannatlikkust. Kasutamine eeldab regulaarsust, järjepidevat treeningut, vahendi kasutamise ja uute asendavate liigutuste õppimist. Abivahendi kasutamist võiks osata ka abistaja, et vajaduse korral seda haigele õpetada või jälgida, et haige kasutaks abivahendit korrektselt.
Selleks, et abivahend oleks maksimaalselt kasulik, peab abivahendi kasutaja elukeskkond võimaldama vajaliku abivahendi kasutamist, abivahend peab tehniliselt vastama inimese vajadustele ja inimene peab tahtma ja oskama abivahendit kasutada.
Kindlasti tasub oma küsimustega pöörduda abivahendeid pakkuvate ettevõtete poole, kes igapäevaselt inimeste nõustamise ja toodete müügiga tegelevad.
Mälu toetavaid kohandusi ja abivahendeid leiad MTÜ Dementsusega Kompetentsikeskuse kodulehelt.
Nipinurka on täiendatud puudega inimeste ja nende lähedaste poolt.
Kasutatud allikad:
Füsioterapeut vastab, kuidas voodihaiget kergemini liigutada (tervis.postimees.ee)
Abivajaja hooldamise kodus muudavad lihtsamaks leidlikud abivahendid (aripaev.ee)