Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA LAPSE HOOLDAJALE
Praktilised tegevused peale lapse surma
Surma registreerimine
Kui laps sureb kodus, siis helista perearsti tööajal talle – tema teeb vajalikud toimingud. Kui perearsti tööaeg on läbi, siis helista kiirabisse. Lapse surma korral haiglas vormistatakse vajalikud dokumendid haiglas.
Lapse surma korral koostatakse kolm erinevat dokumenti:
- Surmateatis on dokument, mis kinnitab, et laps on surnud.
- Surma põhjuse teatis sisaldab informatsiooni, mille tõttu laps suri.
- Surma tõend on riiklik dokument, millega väljastatakse rahvastikuregistrist surma andmetest surnud lapse nimi, isikukood, sünniaeg, surmaaeg, surma registreerimise aeg ja kande number. Dokument on ametlik, kui sellel on väljastaja allkiri ja väljastaja asutuse tempel. Ilma surma tõendita ei saa edasiseid asjaajamisi teha. Surma tõendi väljastab tervishoiuteenuse osutaja, näiteks perearst. Surma tõendi esmane väljastamine on tasuta. Surma tõend väljastatakse inimesele, kes esitab lahkunu isikukoodi, oma isikut tõendava dokumendi. Matusebüroo saab surma tõendi juhul kui lahkunu lähedane volitab matusebürood selleks.
Surnud inimese isikut tõendavad dokumendid muudetakse automaatselt kehtetuks, kui rahvastikuregistrisse on jõudnud info, et inimene on surnud.
Lapse surnukeha organiseerib külmkambrisse haigla, kui laps suri haiglas. Kui lapse lahkumine toimus kodus, tuleb valida matusebüroo, kes lapse ära viib. Külmkambris hoitakse lahkunut kuni matuse toimumise päevani.
Koostöös matusebürooga saab otsustada sobiliku ärasaatmise – kui ärasaatmine toimub kabelis, aitab matusebüroo kokkulepete sõlmimisega. Kokku tuleb leppida matmise viis, muusika ja muud rituaaliteenused. Kui otsustad ärasaatmise korraldada kodus või muus olulises paigas, võib küsida nõu ja juhendamist matusebüroost. Kalmistuga suhtlemine toimub üldjuhul lähedaste poolt.
Soovi korral lisatakse lahkunu mälestamiseks ajalehte matusekuulutus järelhüüdega ning matusekuupäeva ning toimumise kellaaja ja kohaga.
Lähedastele matuse kutsete edastamine on mõistlik teha, kui on konkreetselt teada ärasaatmise aeg ja koht. Ei ole vaja saata ametlike kutseid, piisab ka teavitamisest telefoni vms sobiva kontaktivõtmise kaudu. Vajadusel palu tevaitamistöö tegemisel kellegi abi, et saaksid aega rohkem iseendale.
Enne matuse toimumist valmistatakse lahkunu matuseks ette. Kui toimub lahtise kirstuga matus – korrastatakse lahkunu riietuse ja meigiga. Selleks on vajalik matusebüroosse viia lahkunu riided.
Pärast ärasaatmistseremooniat liigub lahkunu, kas haustamisele või tuhastamisele. Kui oled valinud oma lapse tuhatamise, väljastatakse lahkunu tuhk mõned päevad pärast ära saatmist. Haustamise korral liigutakse peale ärasaatmistseremooniat surnuaeda lahkunu hauda asetamiseks.
Suur osa matusekultuurist on peiedel. Neid võib korralda endale sobivas kohas just nende inimestega, kellega soovid oma last koos mälestada.
Kuidas taotleda matusetoetust?
Matusetoetust maksab kohalik omavalitsus enda tingimustel ja kehtestatud korra alusel.
Toetuse taotlemiseks tuleb pöörduda lahkunu elukohajärgsesse omavalitsusse.