Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA LAPSE HOOLDAJALE
Puude raskusastme tuvastamine
Puude raskusaste tuvastatakse lapsel, kes vajab eakaaslastest rohkem kõrvalabi söömisel, hügieenitoimingutes, riietumisel, liikumisel, suhtlemisel. Puude määramise taotlusel saad kohe avaldada ka soovi puudega lapse toetuse ning lapsele puudekaardi saamiseks. Kuigi paljud teenused on juba puude raskusastme olemasolust lahti seotud, on siiski veel teenuseid/toetusi ja soodustusi, mis on puude määramisega seotud.
Puude raskusastme tuvastamiseks täida puude raskusastme tuvastamise taotlus.
Juhul kui taotled lapsele puuet esmakordselt, täida ka puudetoetuse taotlus. Korduval puude tuvastamisel ei ole vaja toetuse taotlust uuesti esitada.
Puudekaart annab õiguse ka mitmesugusteks soodustusteks – näiteks ühistransport, puudega inimese parkimiskaart. Uuri julgelt erinevatest ettevõtetest, kas neil on puuetega inimestele soodustusi!
Puude raskusastme tuvastamise taotlus
Puudetoetuse taotlus
Puude raskusaste tuvastatakse, kas ühes või mitmes valdkonnas:
- liikumine;
- nägemine;
- kuulmine;
- keel ja kõne;
- psüühikahäire;
- vaimupuue;
- muu puue.
Puude raskusastmed on:
- keskmine;
- raske;
- sügav.
Loe lisa Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt, mille alusel puude raskusaste tuvastatakse.
Soovitused puude taotlemisel:
- Veendu, et Sinu terviseandmetes kajastub diagnoosidega info Sinu keha funktsioonide kõrvalekalletest. E-tervise infosüsteemis Sinu tervise kohta oleva infoga saad tutvuda, logides ID-kaardi või Mobiili-ID-ga sisse Terviseportaali.
- Juhul kui terviseportaalis andmed puuduvad, võta ühendust lapse pere- ja/või eriarstiga, kes on kohustatud vastavad andmed portaali lisama. Ütle arstile, et andmed on vajalikud puude raskusastme taotlemiseks.
- Kui andmed olemas, siis esita taotlus puude raskusastme tuvastamiseks Sotsiaalkindlustusametisse. Taotlusel kirjelda puude taotlemise põhjuseid. Mõtle läbi kõik igapäevased olukorrad, kus Sinu laps abi vajab. Taotluse leiad siit ja võid täidetud taotluse viia Sotsiaalkindlustusametisse kohapeale, saata posti või e-posti teel. Taotlust on võimalik täita ka iseteenindusportaalis.
- Puude raskusastme tuvastamine toimub dokumentide alusel – ekspertiisitaotlus ja terviseseisundi kirjeldus. Sina ega Su laps ekspertiisi tegijatega ei kohtu!
- Kui Sulle tundub, et puude tuvastamise otsus ei ole õige, on sul õigus 30 päeva jooksul pärast otsuse teadasaamist pöörduda vaidega Sotsiaalkindlustusameti poole. Vaides pead selgitama, miks Sa otsusega nõus ei ole. Loe rohkem vaide esitamisest.