Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA LAPSE HOOLDAJALE
Kohaliku omavalitsuse teenused
Esmast infot, millist abi kohalik omavalitsus pakub, võib leida nende kodulehelt. Kohalik omavalitsus on kohustatud seaduse järgi pakkuma järgnevaid teenuseid: koduteenus, väljaspool kodu osutatav üldhooldusteenus, tugiisikuteenus, täisealise isiku hooldus, isikliku abistaja teenus, varjupaigateenus, turvakoduteenus, sotsiaaltransporditeenus, eluruumi tagamise teenus, eluruumi kohandamine, võlanõustamisteenus, lapsehoiuteenus, asendushooldusteenus, järelhooldusteenus.
Puudega lapse pere võib vajada mitmesuguseid teenuseid – näiteks tugiisik, lapsehoid, sotsiaaltransport.
Tugiisiku teenus
Tugiisik tagab sinu lapse heaolu ja turvalisuse siis kui sina töötad, õpid, vajad puhkust hoolduskoormusest või veedad aega oma pere teiste liikmetega või tegeled oma hobidega. Tugiisik võib olla Sinu lapsele abiks kodus, lasteaias, koolis.
Tugiisik saab Sinu last lasteaias või koolis toetada suhtlemisel, grupis tegutsemisel ja vajadusel ka hooldustoimingutes. Oluline on, et kohalik omavalitsus hindab Sinu lapse abivajadust ja pakub teenuseid abivajaduse hindamisest lähtuvalt. Tugiisiku leidmise kohustus on kohalikul omavalitsusel.
Juhul kui Sul on endal inimene, kellega laps tunneb ennast turvaliselt, siis on võimalus ka tuttava inimese tugiisikuks võtmine.
Peres kasvab sügava liitpuudega Mari, kes õpib 3.klassis. Mari tunnid lõpevad iga päev kell 12.45. Mari vanemad Kairi ja Mart töötavad täiskoormusega.
Nad pöördusid vallavalitsuse poole abi saamiseks. Mari saab olla kuni vanemate tööpäeva lõpuni lastehoius, mis asub kooliga samas hoones. Kui vanematel on vaja õhtuti või nädalavahetuseti teha muid toimetusi, on neile abiks ka valla poolt määratud tugiisik, kes käib nende kodus.
Tugiisikuga on vallal sõlmitud tööleping.
Kairi
♥
Lapsehoiuteenus
Lapsehoidja tagab sinu lapse heaolu ja turvalisuse siis kui sina töötad, õpid, vajad puhkust hoolduskoormusest või veedad aega oma pere teiste liikmetega või tegeled oma hobidega. Lapsehoidja abi on võimalik kasutada oma kodus või hoolekandeasutuses.
Täpsemaid võimalusi saab uurida kohalikust omavalitsusest. Oluline on, et kohalik omavalitsus hindab Sinu lapse abivajadust ja pakub teenuseid abivajaduse hindamisest lähtuvalt.
Lapsehoiuteenuse osutaja leidmine on kohaliku omavalitsuse vastutus. Lapsehoiuteenuse osutajal peab olema selleks vastav tegevusluba.
Sotsiaaltransport
Sotsiaaltransport on transport, millega on võimalik sõita lasteaeda, kooli, arsti juurde, rehabilitatsiooniasutusse jne, kui peres puudub auto kasutamise võimalus või ei ole pere auto erivajadusega/puudega lapse transpordiks kohandatud või pole võimalik sõita ühistranspordis.
Eluruumi tagamine, eluruumi kohandamine
Juhul kui Sinu perel ei ole võimalik endale eluaset tagada, on õigus pöörduda kohaliku omavalitsuse poole. Juhul kui Sinu kodu vajab kohandamist, et Sinu erivajadusega/puudega laps saaks iseseisvamalt kodus toimetada, siis on kohalikul omavalitsusel kohustus kodu kohandamisel appi tulla.
Kodu kohandamine võib olla vajalik, et hooldusvajadusega laps saaks iseseisvamalt kodus toimetada või kodust ise välja, näiteks saab paigalda kalteid liikumiseks, eemaldada lävepakke või lisada panduseid ukseavadesse, vahetada vann välja duši vastu või vajadusel ümberehitada kogu vannituba ja wc jne.
Kodu kohanduse lahendustest võib rohkem lugeda Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.
Trevor on ratastoolis 14-aastane noormees, kes elab oma perega 3-toalises korteris paneelmajas. Korter asub 1-korrusel, kuid trepikojas on 10 trepiastet ja Trevor ei saa iseseisvalt kodust sisse-välja. Pere pöördus kohaliku omavalitsuse poole abi saamiseks.
Kuna trepikoda oli kitsas, ei olnud võimalik Trevorile ukse kaudu sissepääsu teha. Kuna elutoast oli pääs rõdule, siis leiti koos kohaliku omavalitsuse ja korteriühistuga lahendus, et teha Trevorile ligipääs rõdult õue.
Kuna perel ei olnud rahalisi võimalusi, tasus kogu kohanduse eest kohalik omavalitsus.
Trevori isa
♥
Parkimiskaart
Lisaks kohustuslikele teenustele väljastavad kohalikud omavalitsused puudega inimese parkimiskaarti. Parkimiskaardile on õigus inimesel, kellel on keskmine, raske või sügav liikumis- või nägemispuue või ajutine liikumis- või nägemisfunktsiooni kõrvalekalle.
Ajutise liikumisfunktsiooni kõrvalekalde puhul peab inimene kasutama liikumist abistavat abivahendit (nt kargud, käimisraam, ratastool jms).
Parkimiskaardi saamiseks esita kohalikule omavalitsusele:
- Pilt mõõdus 3×4 cm.
- Puude raskuastme ja lisakulude tuvastamise otsus (kui otsusel puudub märge liikumis- või nägemisfunktsiooni kõrvalekalde kohta, siis küsi pere- või eriarstilt vabas vormis tõend).
Parkimiskaart väljastatakse inimesele ja seda kasutada võib ainult selle inimese sõiduki või teda transportiva sõiduki parkimiseks.
Parkimiskaart tuleb auto armatuurlaual paigutada nähtavasse kohta, et oleks näha kaardi registreerimisnumber, kehtivusaeg ja väljaandja.
Parkimiskaardiga on lubatud:
- Parkida avalikes tasulistes parkimiskohtades tasuta.
- Peatuda ja parkida asulas “parkimist ja peatumist” keelava märgi mõjupiirkonnas selliselt, et sõiduk asub täielikult kõnniteel ning jalakäijale on jäetud sõiduteest kaugemal kõnniteeserval vabaks 1.5 meetri laiune käiguriba. Luba ei kehti, kui tee on tähistatud peatumise keelujoonega.
- Parkida avalikus parklas, kus on piiratud parkimisaeg, ettenähtust kauem.
- Parkida õuealal väljaspool parklat, kui see ei takista jalakäijaid ega muuda teiste sõidukite liiklemist võimatuks.
- Peatuda asulas peatumist keelava märgi mõjupiirkonnas, et liikumis- või nägemispuudega inimene saaks sõidukisse siseneda või väljuda.
Loe lisa Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.
Kohaliku omavalituse teenuste omaosalus
Kohaliku omavalitsuse pakutav abi võib olla tasuline, kuid tingimusel, et tasu suurus ei saa takistuseks abi saamisel.
Omaosalus ei saa olla kõikidel inimestel samas määras. Maksmise võimet tuleb hinnata individuaalselt – ei saa küsida kõikidelt inimestelt sama protsenti või ühte konkreetset summat.
Lisavõimalused kohalikus omavalitsuses
Lisaks seaduses ette nähtud sotsiaalteenustele võib kohalik omavalitsus pakkuda täiendavaid toetusi ja teenuseid. Nende pakkumine sõltub omavalitsuse võimalustest ning nende kohta info saamiseks tuleb pöörduda linna- või vallavalitsusse.
Täiendavaid võimalused on üldjuhul reguleeritud kohaliku omavalitsuse määrustega. Lisavõimaluste pakkumine ei vabasta kohalikku omavalitsust pakkumast seadusest tulenevaid teenuseid.
Soovitused abi taotlemisel kohalikust omavalitsusest:
- Võta ühendust piirkonna sotsiaaltöötajaga ja selgita olukorda.
- Tee kirjalik taotlus abi saamiseks (Sa ei pea teadma, millist abi sa konkreetselt vajad, võid kirjeldada oma vajadusi).
- Kohalik omavalitsus on kohustatud hindama terviklikult Sinu ja Sinu pere abivajadust (isegi kui taotled ainult ühte konkreetset teenust või toetust). Omavalitsus selgitab välja, milles on abi vaja, millises mahus ja millisel viisil on abi- ja tugi kõige tõhusam ja sobivaim. Abivajaduse hindamisest loe lähemalt siit.
- Sul on õigus tutvuda abivajaduse hindamise dokumendiga ja saada endale sellest koopia.
- Kohalik omavalitsus peab tegema kirjaliku otsuse abi andmise kohta (sh otsustama kõikide Sinu ja Su pere jaoks vajalike kohaliku omavalitsuse korraldatavate teenuste ja toetuste andmise) ning korraldama vastavalt sellele abi, näiteks ei saa abi osutaja leidmise kohustust panna perekonnale. Otsus peab olema kaalutletud (õiguslikult, faktiliselt) ja põhjendatud inimesele arusaadavalt.