Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA LAPSE HOOLDAJALE
Mis minuga leinates toimub?
Kõik inimesed leinavad omal moel. Emotsioonide kestvus ja intensiivsus võivad erineda. Kuigi leina kirjeldatakse kui protsessi, mis toimub faaside või etappide kaupa (vt allpool), ei tundu see nii kaotusvalus oleva inimese jaoks. Pigem tundub see olema justnagu ameerika mäed, üles ja alla liikumistega, mis muudavad kaotusega leppimise edenemise märkamise raskeks. Inimene võib ennast ühel hetkel hästi tunda ja järgmisel hetkel ennast jälle kurvana tunda. Vahel inimesed mõtlevad, kaua see lein nende jaoks veel kestab ja millal kergemaks läheb. Kahjuks pole sellele küsimusele ühest vastust.
Kriisis inimene kogeb üldjuhul nelja faasi – nende mõistmine võib anda tuge ja arusaamist, miks sa just tunned selliseid tundeid ja mida oodata olukorras, kus oled jätnud hüvasti oma lapsega.
Leina 4 faasi
Leinas inimene kogeb üldjuhul nelja faasi – nende mõistmine võib anda tuge ja arusaamist, miks sa just tunned selliseid tundeid ja mida oodata olukorras, kus oled jätnud hüvasti oma lapsega.
- Šoki faas – faas vallandub vahetult toimunud sündmuse järel. Selles faasis ei suuda inimene päriselt mõista, mis on juhtunud või eitada olukorda. Mõned inimesed on selles olukorras nagu kivistunud või toimetavad tuimal, robotlikul moel, osad inimesed reageerivad ärevuse või erutuvusega, emotsioonid võivad olla väga varieeruvad. Näiline tunnete puudumine võib endast kui ka ümbritsevates segadust tekitada. Lapse surma tõelisus jõuab kohale järk-järgult.
- Reaktsiooni faas – selles faasis hakkad tasapisi mõtestama, mis on juhtunud ja mida see tähendab. Võid tajuda veidraid kogemusi, näiteks tunned, et Sinu surnud laps on Sinu juures või kuuled tema häält. Võid tunda, et sa ei suuda toimunut taluda ega suuda uskuda, et sellega toime tuled. Täiesti tavaline on, et sellel hetkel kerkivad üles hirm ja ärevus, enese või teiste süüdistamine toimunus, unetus, isupuudus, värisemine, iiveldus või teised füüsilised sümptomid. Võid vajada juhtunu pidevat ümber- ja ülejutustamist, sest see aitab juhtunus ajus korda luua, seda kuhugi paigutada, aru saada ja läbi töötada. Teiste inimeste toetus Sulle on väga oluline – olgu selleks lähedane, tugigrupp või mõni spetsialist.
- Töötluse faas – selles faasis hakkad mõistma, mis on juhtunud. Saad aru, et see kõik on päriselt. Täiesti tavaline on, et selles faasis on mäluga probleeme ja raske keskenduda, võid ärrituda kergesti ja suhtluses teistega tahaplaanile tõmmata. Siit saab alguse päris lein.
- Ümbervaatamise faas – selles faasis tunned, et suudad juba lapse surmaga edasi elada. Surm ja sellega seonduv valu tõusevad aeg-ajalt pinnale, aga oled võimeline ka elust rõõmu tundma. Lapse surm ei kontrolli enam sinu emotsioone ja mõtteid.
Igasse faasi võib takerduda või hoopis kinni jääda. Takerdumise korral on ühe või mitme faasi läbimise aeg oluliselt pikenenud, kinnijäämise korral ei suudeta ühest faasist edasi liikuda ja seega ei jõuta ka olukorraga leppimise tasandile.
Lein võib kesta aastaid. Lapse kaotamine tähendab ühtlasi ka tuleviku kaotamist, mille Sa lootsid temaga veeta. Meenutused lapsest võivad tagasi tuua tugevaid emotsioone ja põhjustada leina kaotatud ühise tuleviku pärast.
Peale lapse surma saad aru, et kogu senise elu rutiin ja struktuur on muutunud.
Tõenäoliselt oled veetnud rohkem aega kui enamik vanemaid, hoolitsedes oma lapse eest igapäevaselt. Lapse surma järgselt tuleb see aeg ja ruum täita uute tegevustega. Võid märgata, et hoolduskoormus on mõjunud tõenäoliselt nii Sinu vaimsele kui ka füüsilisele tervisele. Samuti võid märgata, et oled palju oma elust kõrvale pannud, et hoolitseda oma lapse eest. Sõprussuhted, suhted, karjäär või muud isiklikud eesmärgid on hoolduskoormust kandes jäänud tagaplaanile. On loomulik küsida, mis on minu roll edaspidi?
Leinaprotsessis olles võid avastada end rohkem mõtlemas tulevikule ja sellele, kuidas edaspidi oma aega kasutada. Võib-olla hakkad mõtlema, kuidas seada uusi eesmärke, taasavastada isiklikke huvisid ja luua ja parandada suhteid. Kuigi jätkad teistsugust elu, ei vähenda see Sinu armastust, mida jätkuvalt oma lahkunud lapse vastu tunned.
Allikad: Peaasi.ee, Hoolidesjahoolitsedes.ee, cancer.ee