Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
Kontaktid
Vaide esitamist ei tasu karta. Juhul kui pakutav abi ei vasta Sinu vajadustele, on Sul õigus esitada vaie seadusest tuleneva tähtaja jooksul (30 päeva). Vaie ei pea olema õiguslikult argumenteeritud, vaid piisab faktilistest asjaoludest, miks sa leiad, et otsus ei ole põhjendatud.
Õiguskantsleri poole võid pöörduda juhul kui tunned, et ametiasutus rikub Sinu põhiseaduslikke õigusi ja vabadusi, kohtleb Sind seaduse või hea tava vastaselt.
Näiteks võid õiguskantsleri poole pöörduda kui oled saanud kohalikult omavalitsuselt abi andmise otsuse, mis pole piisav, et Sind või Sinu lähedasi aidata.
Sind võivad aidata ka Õiguskantsleri varasemad seisukohad, millega saab tutvuda nende kodulehel. Omale sobiva seisukoha otsimisel on lehel võimalik kasutada otsingusõnu.
Sotsiaalkindlustusamet teeb järelevalvet kohaliku omavalitsuse ja Sotsiaalkindlustusameti pakutavate teenuste üle, mille käigus kontrollitakse, kas seaduses sätestatud nõuded on täidetud.
Üksikjuhtumite üle Sotsiaalkindlustusamet reeglina järelevalvet ei tee. Küll aga võib Sotsiaalkindlustusameti poole pöörduda, kui on märgata, et teenuse osutamise kvaliteet jätab soovida ning suhtlemine teenusosutajaga ei ole tulemust andnud.
Sotsiaalkindlustusamet on sõlminud lepingud riiklike teenuste osas teenuseosutajatega ning igasugune teave teenuse kohta on oluline. Sotsiaalkindlustusametile saab esitada taotluse teenuseosutaja üle järelevalve tegemiseks, kuid selle algatamine on Sotsiaalkindlustusameti kaalutlusotsus ning iga taotluse peale järelevalvemenetlust ei algatata. Järelevalvemenetluse algatamine reeglina ei lahenda ära konkreetse inimese muret, vaid vaatab teenuse osutamist tervikuna.
Lisaks järelevalvele teeb Sotsiaalkindlustusameti õiguse ja järelevalve osakonna kohaliku omavalitsuse nõustamistalitus muuhulgas kohalike omavalitsuste kodulehtedele seiret. Selle käigus jälgitakse, et sotsiaalteenuste info oleks inimestele selge ja kättesaadav, kodulehel kajastuks teenuse taotlemise protsess ning sotsiaalteenuste taotlemise juures ei oleks kitsendusi, mis ei ole seadusega kooskõlas.
Kõik pöördumised saab Sotsiaalkindlustusametile esitada e-posti aadressil info@sotsiaalkindlustusamet.ee.
Pöördumises soovitame kirjeldada kõik asjaolud, mis viitavad puudustele teenuse osutamisel ja lisada juurde dokumendid, mis neid asjaolusid tõendavad. Pöördumise võib, aga ei pea olema digitaalselt allkirjastatud. Sinu pöördumise lahendamine oleneb selle sisust ja kaasas olevatest materjalidest. Reeglina lähevad pöördumised lahendamisele osakonda, kus kõige rohkem vastava teenusosutajaga kokkupuuteid on. Näiteks sotsiaalse rehabilitatsiooni teenuse osutajatega seotud pöördumised lahendab Sotsiaalkindlustusameti teenuste osakonna erihoolekande ja rehabilitatsiooni talitus; üldhooldusteenusega või kohalike omavalitsuste täisealiste teenustega seotud pöördumised lahendab õiguse ja järelevalve osakonna kohaliku omavalitsuse nõustamise talitus.
Juhul kui Sul on tunne, et oled diskrimineeritud tööl, teenuste saamisel, hariduse omandamisel, siis on Sul võimalus pöörduda võrdse kohtlemise voliniku poole, kes annab olukorrale sõltumatu hinnangu. Voliniku poole pöördumiseks on mitu võimalust:
Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
Omastehooldusest.ee
Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel. Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest. Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav www.abilitynet.org.uk (inglise keeles).
Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter. Esimesed 3 linki, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutuvad, on tavakasutaja eest varjatud ning mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele. Need on vastavalt “Liigu edasi põhisisu juurde”, “Lülita kõrgkontrastsust” ja “Juurdepääsetavus”. “Liigu edasi põhisisu juurde” jätab vahele päise ja vasaku paani ning hüppab lehe põhisisu juurde. “Lülita kõrgkontrastsust” vahetab lehe kujunduse kõrgkontrastseks - tekst muutub valgeks, lingid kollaseks ja taust mustaks. “Juurdepääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu oled.
Veebilehitsejad
Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust. Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või - klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks Zoom Page, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome jaoks AutoZoom.
Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda - näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks. Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras. Valik populaarseid ekraanilugejaid: JAWS (Windows) VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud) NVDA (Windows, tasuta) SystemAccess (Windows).