Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA INIMESELE
Üksildus
Üksildustunne võib hooldusvajaduse tekkides olla üks negativsetest kaaslastest teekonnal, sest senine elukorraldus, -harjumused ja tegevused ei ole samad, mis nad olid enne tervise halvenemist. Lisaks võib üksildus olla põhjustatud:
- vaimsest või füüsilisest kurnatusest – oled lihtsalt liiga väsinud, et suhelda;
- sellest, et puudub tugi teistelt samas olukorras olevatelt inimestelt, kes mõistaksid, millega igapäevaselt toime tuleb tulla. Isegi kui Sinu ümber on toetav pere, sõbrad, tuttavad või töökaaslased, võib elukorralduse totaalne muutumine tekitada tunnet, et oled üksildane;
- kibestumine nende inimeste vastu, kelle elu tundub palju lihtsam ja kes saavad teha kõike seda, mida Sina enam teha ei saa.
Kõik need põhjused võivad Sind omakorda panna eemalduma sotsiaalsetest tegevustest ja suhetest, mida varem nautinud oled. Üksildustunne on probleem, millega enamik hooldusvajadusega inimesi oma teekonnal kokku puutub. Üksildus võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, sealhulgas südameprobleeme, insulti, kõrget vererõhku, depressiooni ja mäluprobleeme.
“Tundsin, et olen täiesti ihuüksi, kui pärast õnnetust ratastooli jäin. Algus oli väga raske, sest mul oli raske panna sõnadesse, mida ma tunnen. Tasapisi avasin ennast lähedastele, hiljem liitusin ka tugigrupiga, kus seljaajukahjustusega inimesed osalesid. Sellest oli meeletu abi, sest sai avatult rääkida igast väiksemast asjast, mis igapäevaelus muret valmistas. “
Tarvo, 35
Kui tunned end üksildasena, on ilmselge, et see mõjutab Sinu emotsionaalset seisundit, mis omakorda mõjutab Sind muudes eluvaldkondades Kuigi see võib kõlada esialgu raskena, lausa võimatuna, on oluline enda jaoks leida uusi väljundeid ja võimalusi edasi tegutsemiseks.
♥ Sisekõne iseendaga: Sinu sisemine dialoog mängib suurt rollis Sinu meeleolu kujunemisel. Pööra tähelepanu oma mõtetele. Kui need on pidevalt negatiivsed või täis ärevust ja muret, proovi teadlikult oma mõtteviisi muuta. Leia kolm positiivset asja, mille eest olla tänulik ja keskendu neile. Kui negatiivsus taas ligi hiilib, mõtle kolmele uuele asjale. See võib alguses nõuda pingutust, kuid muutub peagi loomulikuks.
♥ Jutuajamised pereliikmete ja sõpradega: Räägi, kuidas end tunned. Anna neile teada, et tunned end isoleerituna ja üksikuna ning naudiksid seltskonda. Isegi kui Sinu lähedased ei mõista täielikult, mida läbi elad, võid avastada, et nende toetus aitab Sind erinevatel viisidel, et hingerahu leida.
♥ Tugigrupid: Kuigi Sinu pere, sõbrad ja tuttavad ei pruugi mõista, mida Sa läbi elad, on inimesi, kes on samas olukorras ja tunnevad sama. Tugigrupid võivad aidata leida ühist keelt teiste samas olukorras olevate inimestega ja pakkuda kogukonnatunnet. Tutvu tugigruppide võimalustega.
♥ Teenused, mis igapäevaelu lihtsustavad – Uuri lähemalt, mis teenusteks Sul õigus on ja/või võta ühendust elukohajärgse kohaliku omavalitsusega.
♥ Leia uusi tegevusi või kohanda vanu, mis täidavad Sinu tassi: Kasuta aega osalemaks tegevustes, mis panevad Sind iseendana tundma ja aitavad leida rõõmu ning pakuvad eduelamust.