Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA INIMESELE
Elu lõpu planeerimine
Surmaga silmitsi seismine on üks isiklikumaid teekondi, milleni igaüks meist ühel hetkel astub. Surmaga silmitsi seismine võib olla hirmutav, kuid see on ühtlasi võimalus võtta kontroll, et teha teadlikke valikuid, kuidas ma surra tahan ning vähendada oma lähedaste koormat otsuste tegemisel, mida keegi oma lähedase osas teha ei soovi. Surmast ja suremisest rääkimine võib olla keeruline, sest iga inimene reageerib väga erinevalt, mis on okei ja millega tuleb suhtlemisel arvestada.
Planeerimine ja läbi mõtlemine võivad pakkuda meelerahu ja selgust nii Sulle endale kui ka lähedastele:
- Kui Sul on jäänud piiratud aega elada, mis on Sinu jaoks kõige olulisem? Mis muudaks elu elamisväärseks? Mida oleksid valmis taluma ravi osas, et saavutada pikem elu? Nende küsimuste vastused annavad Sulle, Sinu lähedastele ja ravimeeskonnale suuniseid, kuidas elu lõpp teha võimalikult inimväärseks.
- Räägi ja küsi oma arstidelt, ravi meeskonnalt, mida ühe või teise raviga tahetakse saavutada, mis on ühte või teise ravi plussid ja miinused, et saaksid teha võimalikult informeeritud otsuseid.
- Mõtle, kas tahaksid elu lõpus olla kodus? Kui kodus, siis mida Sa ootad või kellega Sa tahaksid oma viimaseid hetki veeta? Oluline on seda väljendada ka oma lähedastele ja ravimeeskonnale, et koos mõelda, kas ravi teostamine on kodus võimalik. Iga inimese haiguse protsess on erinev ja suurt rolli mängib ka kodu asukoht. Kodus käivad tavaliselt ravi teostamas kodu-, palliatiiv- või pereõed, kes on tihedas suhtluses arsti ning teiste spetsialistidega. Kui on rahaliselt võimalik, siis saab leida ka hooldaja või abilise, kes on Sinuga mingisuguse osa päevast. See annab puhkust Sinu lähedastele, kes on hooldaja rollis ülejäänud aja.
- Kui soovid surra haiglas või hooldekodus, mis tingimused peavad seal Sinu jaoks täidetud olema? Kas neid tingimusi on võimalik seal täita?
- Mõtle läbi oma viimased soovid, tee matuseplaanid ja vii oma lähedasi sellega kurssi. Kuidas sa soovid, et ärasaatmine toimuks? Keda Sa sinna sooviksid? Milliseid rituaale ootad? Kas soovid kirstumatust või tuhastamist? Millises riietuses peaksid sa matusetseremoonia ajal olema? Kuidas soovid, et Sinu lähedased peiesid tähistaks? Abiks otsustamisel võivad olla need küsimused.
Kes pärib Sinu vara?
Eestis reguleerib pärimist pärimisseadus. Päritakse seaduse järgi, kui pärandaja ei ole jätnud kehtivat testamenti ega pärimislepingut. Testament on ühepoolne tehing, millega pärandaja teeb oma surma puhuks pärandi kohta korraldusi ehk määrab, kellele tema vara ja ka kohustused pärast surma lähevad. Pärimisseaduses on testamendile kehtestatud kindlad vorminõuded. Kui neid nõudeid ei ole testamendi tegemisel järgitud, on testament kehtetu ning pärimine toimub seaduse järgi. Seega on soovituslik vormistada testament notari juures, kuna notar on kõige pädevam andma õigusalast nõu veendumaks, et testamendi sõnastus on ka õiguslikult korrektne. Sellest hoolimata on võimalik testamenti teha ka kodus. Küll aga ei ole Eestis lubatud suulised ja videotestamendid.
Notari poolt tõestatud testamendi originaal jääb hoiule notaribüroosse. Samuti kannab notar testamendi andmed pärimisregistrisse ja kandele lisatakse testamendi ärakiri. Seega, kui sureb inimene, kelle testament oli kantud pärimisregistrisse, tuleb see info pärimismenetluse käigus välja. Seega ei pea sellisel juhul muretsema, kus testamenti hoiustada. Kodust testamenti tuleb hoida kohas, kus see on võimalikult kiiresti leitav. Lisaks võib selle anda ka kellelegi teisele hoiustamiseks, kes on kohustatud pärandaja surma korral testamendi viivitamatult notarile esitama.
Testamente on kahte liiki:
- notariaalne ehk notari tõestatud testement, mis kehtib tähtajatult
- kodune testament, mis kehtib pärandaja eluajal 6 kuud.
Loe rohkem: Miks mulle testament?
Allikas: surmast.ee; pallium.ee