Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA INIMESELE
Töövõime hindamine
Terviseprobleemidest tingituna on Sul võimalus pöörduda Töötukassasse, et hinnata milline on võimekus siseneda tööturule. Töövõime hindamise otsuse alusel on õigus saada töövõimetoetust.
Loe lähemalt Töötukassa toetusest.
Ajakulu vähendamiseks saab taotleda Töötukassast ühekorraga nii puude raskusastme tuvastamist kui töövõime hindamist, täites ühistaotluse.
HINDAMISEKS ETTE VALMISTUMINE
Enne hindamise taotlemist on oluline, et oleksid viimase kuue kuu jooksul külastanud pere- või eriarsti, kes kirjeldab töövõime hindamiseks vajalikud terviseandmed ja sisestab need e-tervise süsteemi. Kindlasti tasub arsti informeerida, et plaanid töövõime hindamist taotleda, nii oskab ka arst pöörata tähelepanu just vajaminevatele terviseandmetele.
TÖÖVÕIME TAOTLEMINE
Töövõime hindamiseks tuleb Töötukassale esitada taotlus, milles tuleb kirjeldada oma tegutsemisvõimet ja piiranguid erinevates tegevustes. Küsimused puudutavad liikumist, käelist tegevust, oskusi, suhtlemist ja palju muud. Võimalik on lugeda lihtsa keele kokkuvõtet töövõime hindamisest siit.
TÖÖVÕIME HINNANGU KOOSTAMINE
Hinnangu töövõime osas teeb ekspertarst, kes ei ole töötukassa töötaja. Ekspertarst hindab töövõimet taotluse ja terviseandmete põhjal, küsides vajadusel lisainfot teistelt arstidelt ja spetsialistidelt.
VISIIDIPÕHINE HINDAMINE
Kui mingil põhjusel ei ole dokumentide põhjal võimalik töövõimet hinnata, võib ekspertarst kutsuda teid enda juurde visiidile. Oluline on teada, et ekspertarst ei diagnoosi ega ravi – sellega tegeleb raviarst.
Ekspertarstiga silmast silma kohtumisel on teil võimalik oma taotluse vastuseid selgitada. Vastuvõtul vestleb ekspertarst teiega, teeb tegevusvõime teste ja vajadusel kaasab töövõime hindamiseks spetsialistide meeskonna.
TÖÖVÕIME HINDAMISE OTSUS
Dokumentide ja vajadusel ka visiidipõhise hindamise tulemusena koostab ekspertarst töötukassale arvamuse, mille põhjal tehakse töövõime hindamise otsus. Töövõime hindamise metoodikaga on võimalik lähemalt tutvuda siin.
Otsuse järgi määratakse:
- töövõime on olemas;
- töövõime on osaline;
- töövõime puudub.
TÖÖVÕIMEKAART
Kui Töötukassa on Sinu töövõime hinnanud osaliseks või puuduvaks, väljastatakse Sulle plastikkaart, mis kehtib koos isikut tõendava dokumendiga.
Töövõimekaart annab õiguse ka mitmesugusteks soodustusteks. Küsi julgelt erinevates ettevõtetes, kas neil on osalise või puuduva töövõimega inimestele soodustusi.
Soovitused töövõime hindamise taotlemiseks:
- Külasta pere-või eriarsti vähemalt 6 kuud enne töövõime hindamist ning ütle, et plaan on pöörduda Töötukassasse töövõime hindamisele. Kirjelda arstile terviseisundist tulenevaid takistusi.
- Juhul kui oled juba arsti(de) juures käinud, kuid terviseportaalis andmed puuduvad, võta ühendust pere- ja/või eriarstiga, kes on kohustatud vastavad andmed portaali lisama. Ütle arstile, et andmed on vajalikud töövõime hindamiseks.
- Praktilisi näpunäiteid taotluse täitmiseks saab vaadata Töötukassa
- Kui andmed olemas, siis esita taotlus töövõime tuvastamiseks Töötukassasse. Võta taotluse täitmise jaoks aega, sest taotlus on mahukas (varu aega 1–1,5 tundi). Töövõime hindamise taotluse saad esitada Töötukassa iseteenindusportaalis, Töötukassa maakondlikus osakonnas juhtumikorraldaja abiga, elektroonilise taotlusvormiga (digitaalselt allkirjastatult) e-posti teel Töötukassa maakondlikus osakonnas juhtumikorraldaja abiga või paberkandjal (allkirjastatuna) tavapostiga maakondliku osakonna üldisel postiaadressil.
- Juhul kui otsus ei rahulda, on võimalik otsuse peale esitada vaie 30 päeva jooksul. Vaide esitamisest saad lugeda rohkem siit.