Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA INIMESELE
Puude raskusastme tuvastamine
Hooldusvajaduse tekkimise järgselt soovitame pöörduda Sotsiaalkindlustusametisse puude raskuastme tuvastamiseks. Puude raskusastmega on seotud mõningate teenuste saamine ning igakuiselt makstakse puudetoetust, mis on mõeldud puudest tingitud lisakulude katmiseks. Lisaks on puudega inimestele erinevaid soodustusi – näiteks transport või muuseumite külastamine.
Puude raskusaste tuvastatakse, kas ühes või mitmes valdkonnas:
- liikumine;
- nägemine;
- kuulmine;
- keel ja kõne;
- psüühikahäire;
- vaimupuue;
- muu puue.
Puude raskusastmed on:
- keskmine;
- raske;
- sügav.
Tööealiste puude raskusastme tuvastamine
Puude raskusaste tuvastatakse tööealisel, kelle igapäevane tegutsemine ja ühiskonnaelus osalemine on raskendatud, piiratud või takistatud. Kui sul on raskusi liikumise, suhtlemise, riietumise, söömise, pesemise või WC kasutamisega ja raskused on püsivad, on mõistlik kaaluda puude raskuastme tuvastamist.
Määratud sügav, raske või keskmine puue annab õiguse taotleda erinevaid puudega inimestele mõeldud sotsiaaltoetusi, teenuseid ja kasutada soodustusi. Puude määramise taotlusel saad kohe avaldada ka soovi puudetoetuse ning puudekaardi saamiseks.
Puudekaart annab õiguse ka mitmesugusteks soodustuseks – näiteks ühistransport, puudega inimese parkimiskaart. Uuri julgelt erinevatest ettevõtetest, kas neil on puuetega inimestele soodustusi.
Puude määramise ekspertiis on dokumendipõhine. Tööealiste puhul võetakse aluseks Töötukassa ekspertarsti hinnang. Ekspertarst teeb otsuse esitatud taotluse, raviarstide kirjeldatud terviseandmete ja täiendavalt lisatud dokumentide põhjal. Puude määramisel arvestatakse tervisliku seisundi ja selle muutumise prognoosi, hinnatakse toimetulekut igapäevastest tegevustes ja kõrvalabi ja juhendamise vajadust (mis püsivad hoolimata abivahendite ja/või ravimite kasutamisest).
Puude raskusaste tuvastatakse kuni 5 aastaks, kuid mitte kauemaks kui vanaduspensioni eani.
Loe lähemalt Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt, mille alusel tööealistel puude raskusaste tuvastatakse.
Juhul kui taotled ka töövõime hindamist, siis esita ühistaotlus Töötukassasse.
Loe lähemalt töövõime hindamisest.
Taotluse tööealiste puude raskusastme tuvastamiseks leiad siit.
Vanaduspensioniealiste puude raskusastme tuvastamine
Puude raskusaste tuvastatakse vanaduspensioniealisel, kellel esinevad pikaajalised piirangud vaatamata abivahendite ja ravimite kasutamisele.
Määratud sügav, raske või keskmine puue annab õiguse taotleda erinevaid puudega inimestele mõeldud sotsiaaltoetusi, teenuseid ja kasutada soodustusi. Puude määramise taotlusel saad kohe avaldada ka soovi puudetoetuse ning puudekaardi saamiseks.
Puudekaart annab õiguse ka mitmesugusteks soodustuseks – näiteks ühistransport, puudega inimese parkimiskaart. Uuri julgelt erinevatest ettevõtetest, kas neil on puuetega inimestele soodustusi!
Puude määramise ekspertiis on dokumendipõhine. Ekspertarst teeb otsuse esitatud taotluse, raviarstide kirjeldatud terviseandmete ja täiendavalt lisatud dokumentide põhjal. Puude määramisel arvestatakse tervisliku seisundi ja selle muutumise prognoosi, hinnatakse toimetulekut igapäevastest tegevustes ja kõrvalabi ja juhendamise vajadust (mis püsivad hoolimata abivahendite ja/või ravimite kasutamisest).
Puue tuvastatakse üldjuhul tähtajaliselt 6 kuust kuni 5 aastani. Muutumatu või progresseeruva seisundi korral võib Sotsiaalkindlustusamet tuvastada puude eluajaks.
Loe lähemalt, mille alusel vanaduspensioniealistel puude raskusaste tuvastatakse.
Taotluse vanaduspensioniealiste puude raskusastme tuvastamiseks leiad siit.
SOOVITUSED PUUDE TAOTLEMISEL
- Veendu, et Sinu terviseandmetes kajastub diagnoosidega info. E-tervise infosüsteemis sinu tervise kohta oleva infoga saad tutvuda, logides ID-kaardi või Mobiili-ID-ga sisse Terviseportaali.
- Juhul kui terviseportaalis andmed puuduvad, võta ühendust pere- ja/või eriarstiga, kes on kohustatud vastavad andmed portaali lisama. Ütle arstile, et andmed on vajalikud puude raskusastme taotlemiseks.
- Kui andmed olemas, siis esita taotlus puude raskusastme tuvastamiseks Sotsiaalkindlustusametisse. Taotlusel kirjelda puude taotlemise põhjuseid. Mõtle läbi kõik igapäevased olukorrad, kus abi vajad. Kui oled tööealine, siis leiad taotluse siit ja vanaduspensioniealiste taotlus on leitav siit. Võid täidetud taotluse viia Sotsiaalkindlustusametisse kohapeale, saata posti või e-posti teel. Taotlust on võimalik täita ka iseteenindusportaalis. Juhul kui oled tööealine ja soovid hinnata ka töövõimet, esita ühistaotlus Töötukassasse.
- Puude raskusastme tuvastamine toimub dokumentide alusel – ekspertiisitaotlus ja terviseseisundi kirjeldus. Sina ekspertiisi tegijatega ei kohtu!
- Kui Sulle tundub, et puude tuvastamise otsus ei ole õige, on sul õigus 30 päeva jooksul pärast otsuse teadasaamist pöörduda vaidega Sotsiaalkindlustusameti poole. Vaides pead selgitama, miks sa otsusega nõus ei ole. Vaide esitamise kohta võid rohkem lugeda siit.