Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA INIMESELE
Siirdumist lihtsustavad abivahendid
Libistuslaud – istuva inimese liigutamine ratastoolist voodisse, ratastoolist autosse, duši- või potitooli või vastupidi. Kompaktne vahend, mille väiksemaid versioone saab inimene ka oma seljakotti pista. Kui inimesel on näiteks alakeha liikumatus, kuid üldine füüsiline vorm on hea ja käed tugevad, saab ta end sellega ka ise ratastoolist siirdudes aidata. Libilaud ei pruugi sobida suure kehamassiga ja õrna nahaga inimestele. Siirdumine peaks alati olema läbimõeldud ja ettevaatlik. Kätega toetamisel võib panna käed rusikasse ja jälgida, et sõrmed ei jääks libilaua alla. Samuti tuleb siirdumisel pöörata tähelepanu jalgade asendile ja vajadusel siirduda koos ortoosidega.Siirduda võiks enam-vähem sama kõrgusega tasemele ja pidada meeles, et madalamale pinnale on alati kergem siirduda.
Voodist ratastooli siirdumisel tuleks asetada ratastool voodile võimalikult lähedale, umbes 30-kraadise nurga alla, lukustada rattad, eemaldada jalatoed ja voodi poolne käetugi. Seejärel asetada libilaua üks ots voodile ja teine ratastoolile ning istuda või toetuda libilaua otsale. Käte abil istmikku tõstes ja end kergelt edasi libistades saabki inimene istuda ratastooli, kohendada seal oma asendit ja eemaldada seejärel libilaua.
https://www.invaru.ee/ee/libistamislaud-e-board-2
https://www.itak.ee/toode/libistuslaud-swereco/
Invatõstuk – liikumisvõimetu inimese tõstmiseks voodist ratastooli, dušitooli, tualetitoolile ja tagasi voodisse. Neid on erinevaid. Nt ühes on sellised, kus kasutatakse lingu, mis on nagu kott-tool, mille sees inimene istub. See on ebamugavam variant hooldaja jaoks. Parem on selline, mis aitab inimese seisvasse asendisse tõmmata – ling pole kott-tool, vaid pigem tõstevöö. Sellega on kõige parem ja kiirem teostada nt tualetitoiminguid.
Omastehooldaja
♥
Libistamislina/libilina – libilina kasutatakse inimese liigutamiseks ühelt aluselt teisele, voodis asendi muutmiseks, voodis nihutamiseks ja istuma aitamiseks. Kui tegemist pole vaid ühelt poolt libeda linaga, tuleb libilina alati peale kasutamist inimese alt eemaldada, et vältida iseeneselikku libisemist ja vigastuste teket. Kui inimesel on lamatisted või tundlik nahk, võib libistamine tekitada valu. Samuti on probleemne libilina kasutamine suure kaaluga inimeste puhul, sest vaja on rakendada palju jõudu. Libilina ei sobi kui inimest on vaja liigutada tasapindade vahel siirdumiseks kui nende vahel on tühi ruum.
https://www.invaru.ee/ee/kaepidemetega-libistamisristlina
https://www.itak.ee/toode/libilina-immedia-100x70cm/
https://terviseabi.ee/toode/wendylett-voodis-pooramise-lina-100x200cm-hall-valge/