Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA LAPSE HOOLDAJALE
Kuidas oma tunnetega toime tulla?
♥ Räägi, mida tunned.
Leia enda jaoks olulised inimesed, keda usaldada. Hoia enda lähedal pereliikmeid, eriti oma partnerit. Jagage oma tundeid ning püüdke mõista ja austada teineteise omasid, isegi siis, kui need ei ühti. Ekslikult arvatakse, et tunnete näitamine on nõrkuse tunnus. Julge tunnistada, et oled väsinud, tüdinenud, kurnatud või õnnetu. Emotsioonide väljaelamine aitab koguda uut energiat. Vahel piisab ka lihtsalt rääkimisest. Kui kodus kasvab veel lapsi, ära jäta ka neid kõrvale, vaid püüa neile uut olukorda selgitada.
♥ Loo oma tugivõrgustik.
On äärmiselt oluline, et su ümber on inimesi, kes aitavad toime tulla esmase šokiga või kellele saad rasketel hetkedel toetuda. Vajadusel otsi abi ka professionaalidelt. Haiglates saavad sind aidata sotsiaaltöötajad, psühholoogid, terapeudid ja raseduskriisi nõustajad. Vahel saad vajalikku abi anonüümselt nõustamiselt interneti või telefoni teel.
♥ Hooli endast.
Söö korralikult ja püüa võimalusel magada. Kui saad lapse jätta paariks tunniks partneri või mõne teise usaldusväärse isiku hoolde, tee seda! Leia aega jalutamiseks ja mõtete tuulutamiseks. Paljud erivajadusega lapsed vajavad hoolt 24 tundi ööpäevas ja seepärast tunned, et kõik sinu vajadused jäävad tagaplaanile. Püüa iga päev leida enda jaoks „üks hetk“. Istu korraks, joo tassike teed, loe paar lehekülge oma lemmikraamatust. Tea, et raske või sügava puudega lapsele on võimalik kohalikust omavalitsusest toetavaid teenuseid taotleda. Tugiteenuste eesmärk on toetada ka perekonda, näiteks selleks, et oleks võimalik tegeleda ka pere teiste lastega, tööl käia, puhkehetki leida.
♥ Toetu teistele vanematele.
Otsi teiste lastevanemate kontakte, kogemuste jagamine annab energiat ja jõudu. Teine sarnases olukorras vanem võib mõista sinu probleeme kõige paremini. Eestis tegutseb mitmeid puuetega inimesi ja lapsevanemaid ühendavaid organisatsioone, mille kaudu leiad vajaliku info erinevate tugigruppide kohta. Paljud erivajaduste või puuetega lapsi ühendavad grupid on koondunud sotsiaalmeediasse, näiteks Facebooki. Otsi neid sealt vastava märksõna järgi.
♥ Tee enda jaoks selgeks terminoloogia.
Aja möödudes saab sinust lapse erivajaduse või puude parim ekspert! Alguses võib suur infotulv tekitada segadust, kuid mida rohkem tead oma lapse erivajadusest, seda rohkem saad teda aidata. Nii tekib sinus vajalik enesekindlus lapsega tegelemisel. Küsi arstidelt ja teistelt spetsialistidelt selgitusi, kui millestki koheselt aru ei saa. Vajadusel korda küsimust. Ka internetist võid leida palju asjakohast informatsiooni, kuid suhtu selle usaldusväärsusse teatud reservatsiooniga. Kahtluste korral küsi alati nõu mõnelt eksperdilt. Võid kirja panna kõik tekkinud küsimused ning võtta need kaasa arsti, terapeudi, psühhiaatri, sotsiaaltöötaja või mõne teise spetsialistiga kohtumisele. Talleta oma lapsega seotud materjalid, nii on sul hea ülevaade lapse arengust ning erinevatest eksperthinnangutest, mida saad jagada ka teiste spetsialistidega.
♥ Tunne rõõmu väikestest asjadest.
Kuigi olukord võib tunduda lootusetu, püüa leida oma lapse tugevaid külgi, midagi, milles ta on hea. Laps on küll kurt, aga äkki ta joonistab hästi? Lapsel on raske liikumispuue, aga võib-olla on tal ilus lauluhääl? Lapsel on Downi sündroom, aga vaadake, milline päikesekiir ta on!
♥ Aeg ravib haavu.
Aja jooksul õpid sa koos oma lapse erivajadusega elama, seda paremini mõistma, sellega leppima. Usu, et kõik läheb hästi, kuid ära loo liigseid illusioone. Ei ole mõtet vaevata ennast liigse muretsemisega tuleviku pärast – ela üks päev korraga. Pea meeles, et sa ei ole üksi, sind ümbritsevad inimesed, kes saavad aidata.
♥ Püüa mõista inimesi enda ümber.
Erivajadusega või puudega last kasvatades võid saada inimestelt palju soovimatut tähelepanu. See ei pruugi olla meeldiv, sest inimesed võivad teadmatusest öelda või küsida asju, mis teevad väga haiget. Püüa mõista, et kõigil ei ole kogemusi erivajadustega inimestega, jää rahulikuks ning ole valmis jagama asjakohaseid selgitusi. Nii kasvab kogu ühiskonna teadlikkus erivajadustega inimestest, nende eripäradest ja vajadustest.
♥ Ta on sinu laps.
Lapse erivajadus või puue ei muuda teda sinu jaoks vähem väärtuslikuks. Iga laps on ainulaadne ja väärib maksimaalselt armastust. Hooli oma lapsest, ole õnnelik tema olemasolu üle, rõõmusta ka tema kõige väiksemate edusammude üle.
Raamatust „Teekond erilise lapse kõrval“ võid leida erinevate perede lugusid ja suunda seada aitavaid mõtteid. See raamat aitab kaasa ka teekonna alguse valude, hirmude ja murede lahti mõtestamisele.