Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA LAPSE HOOLDAJALE
Miks see juhtus minuga?
See on küsimus, mida esitavad endale pea kõik puudega laste vanemad. Küllap oled teinud seda sinagi. Lapse erivajadus või puue võib tekkida raseduse ajal, sünnituse käigus või sünnijärgselt ehk lapseeas. Põhjuseid on erinevaid: geneetiline, rasedusaegsed ema või loote haigused, sünnitusel tekkinud komplikatsioonid, enneaegsus või teised elu jooksul tabavad terviseprobleemid ja õnnetused. Kaasasündinud erivajaduse või puude põhjuseid ei osatagi sageli seletada. Seega selge tekkepõhjuse leidmine ei pruugi olla lihtne. Vahel võib lapse erivajadus olla niivõrd haruldane, et arstidel ja spetsialistidel puuduvad aitamiseks vajalikud kogemused ja oskused – tegemist võib olla harvikhaigusega.
Samas suudab tänapäeva meditsiin sageli diagnoosida lapse keerulisi terviseprobleeme juba raseduse varases staadiumis. Kuna igal lapsel on õigus sündida, otsustab osa vanematest ka väga raskele diagnoosile vaatamata anda lapsele elu. Mõnikord kulgeb rasedus ilma igasuguste probleemideta ning alles sünnituse käigus või selle järel selgub, et lapse tervisega ei ole kõik korras.
Probleeme arengus võib märgata ka laste- või perearst, kes suunab omakorda täiendavatele uuringutele eriarstide juurde. Hiljem võivad arengulistele iseärasustele tähelepanu juhtida lasteaed ja kool. Kuna kõige paremini tunnevad oma last tema vanemad, siis võib kahtlusi lapse arengu osas tekkida hoopis vanematel. Sellisel juhul on oluline osata võimalikult kiiresti otsida vajalikku abi ning mitte jääda oma mures üksi.
Kahjuks pelgavad paljud pered sageli abi paluda ning last täiendavatele uuringutele saata. Seda ei peaks kartma, sest teadmatus ei vii edasi ning tekitab vaid asjatut hirmu. Uuringute tulemustest võib selguda, et hirmud on alusetud ja lapsel ei ole erivajadust või et lapse arengus on küll teatavaid probleeme, kuid liigseks muretsemiseks pole põhjust – ta vajab vaid täiendavat jälgimist ja toetamist. Samas tuleb arvestada võimalusega, et tuvastatakse erivajadus, millele pannakse ka meditsiiniline diagnoos.
Sõna diagnoos võib tunduda hirmutav, kuid lapsevanemana tuleb mõista, et diagnoosi määramine ei muuda lapse erivajadust paremaks ega halvemaks, küll aga annab võimaluse alustada vajaliku abi pakkumist nii lapsele, Sinule kui ka Su lähedastele.
Raamatust „Teekond erilise lapse kõrval“ võid leida erinevate perede lugusid ja suunda seada aitavaid mõtteid. See raamat aitab kaasa ka teekonna alguse valude, hirmude ja murede lahti mõtestamisele.