Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA INIMESELE
Kooselu ja hooldamine
Kuidas hooldamine suhet muudab?
Ükskõik, milline teie olukord ka poleks, olgu see ajutine või püsiv, on oluline probleeme nende tekkimisel tunnistada, et saaksite neid koos lahendada.
Siin on mõned võimalikud tagajärjed, millega võite kokku puutuda:
- Ebamäärane tulevik
Raske vigastus või haigus võib täielikult muuta tulevikku, mida olite paarina koos plaaninud. Võib-olla olete sunnitud loobuma oma plaanidest pere loomiseks või reisimiseks. - Muutuvad rollid
Hooldamine toob kaasa füüsilise ja emotsionaalse koormuse mõlemale partnerile ning võib viia oluliste muutusteni koduse elu normides. Üks partner võib jääda töövõimetuks, mis sunnib teda paratamatult teisele toetuma. Hoolduskoormusega partner võib olla sunnitud võtma endale rolle, mida ta varem pole kogenud, mis võib viia süütunde ja pahameeleni, põhjustades pinget ja konflikte. - Rahalised raskused
Paar võib kokku puutuda rahaliste raskustega, kui üks partneritest ei ole suuteline enam töötama. Rahalised raskused panevad suhte proovile ka parimatel aegadel, seega võivad need intiimsusele ja lähedusele veelgi rohkem kahju teha, kui neid lisada hooldus- ja haigusstressile. - Mõju seksile ja suhtele
Hooldamine võib avaldada suurt mõju paari seksuaalelule. Hooldust vajaval partneril on sageli vähem energiat ja huvi seksi vastu ning ta võib tegeleda valu, ravimite ja muude probleemidega, mis võivad muuta seksi raskeks või võimatuks.
Hoolduskoormusega partner võib tunda end hooldamise nõudmiste või uute kohustuste tõttu ülekoormatuna, mis võib viia pahameele, süütunde ja tundeni, et tema vajadusi eiratakse. Selle tulemusena pole haruldane, et paarid sellises olukorras seksuaalselt teineteisest eemale triivivad.
Kuidas ületada intiimsuse ja suhtekriise?
Hooldamise mõju tunnistamine suhtele on oluline, kuid see on vaid esimene samm. Järgmine samm on probleemidega koos tegelemine. Siin on mõned lihtsad viisid alustamiseks:
♥ Julgustage iseseisvust: vältige liigset hoolitsust
Iseseisvuse ja enesekindluse säilitamine on oluline. Kui mõlemad partnerid jagavad koormust, süvendab see paarivahelist sidet ja tugevdab suhet. Vastutuse jagamine on partnerluse oluline aspekt. Hooldajad peaksid vältima instinkti üle kaitsta, varjata või muul moel oma kallimat isoleerida. Liigne hoolitsus kahjustab suhet.
♥ Suhelge avameelselt ja ausalt
Suhtlemine on võtmetähtsusega igas suhtes, olgu see siis sõprade, pere või romantiliste partnerite vahel. Kui me suhtleme tõhusalt, suudame oma vajadusi ja soove selgelt väljendada ilma süütunde või arusaamatusteta.
Mõlemal poolel on vajadused, mis tuleks avameelselt ja ausalt välja öelda. Hooldajad kipuvad oma vajadusi (eriti intiimsusvajadusi) tähtsusetuks pidama võrreldes oma partneri igapäevaste vajadustega, mis sageli põhjustab süütunnet üldse vajadusi omada. See pole õiglane kummagi partneri suhtes.
Süütundel ei tohiks olla kohta teie vestlustes – hooldamine on keeruline roll ning hoolduse saamine on sama keeruline. Mõlemad pooled peavad oma vajadustest ausalt rääkima, et säilitada terve suhe. Ainult siis saavad mõlemad pooled tunda end kuulduna ja mõistetuna.
♥ Hooldamisest puhkuse võtmine: enesehooldus on oluline. Hooldamine võib kergesti muutuda koormavaks, kuid on oluline, et see hoolduskoormusega partnerit täielikult läbi ei põletaks ja suhet katki teeks. Ilma regulaarse puhkuseta ei suuda hoolduskoormusega partner pakkuda oma kallimale sellisel tasemel ja kvaliteediga hooldust, mida ta väärib. Enesehooldus on hooldamise ajal hädavajalik, et panustada abielu või partnerluse toimimisse.