Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
HOOLDUSVAJADUSEGA TÄISKASVANU HOOLDAJALE
Erihoolekandeteenused
Juhul kui Sinu hooldusvajadusega lähedane tunneb või tunned Sina, et ta ei tule vaimse tervise probleemidest tulenevalt toime igapäevaeluga, võivad abiks olla erihoolekandeteenused. Erihoolekandeteenused on mõeldud psüühikahäirega täisealistele inimestele, kes vajavad igapäevaelus juhendamist, nõustamist, kõrvalabi ja järelevalvet.
Erihoolekandeteenustel on väga suur roll vähendada Sinu kui hooldaja rolli hooldusvajadusega inimese igapäevaelus. Kui tema on hoitud ja toetatud läbi teenuste, on Sinul võimalik käia tööl, tegelda hobidega, õppida või pühendada aega muudele Sinu jaoks olulistele tegevustele. Seetõttu on väga oluline, et leiaksite koos lähedasega ühiselt teenuseosutaja, kellega end turvaliselt tunnete. Sul lähedasena on õigus teenuseosutajalt saada igakülgselt infot, kuidas teenusel läheb ja mida seal tehakse.
Erihoolekandeteenused jagunevad toetavateks teenusteks, mida on võimalik saada oma kodus elades ning ööpäevaringseteks teenusteks, mida pakutakse hoolekandeasutustes.
Toetavad teenused:
- Igapäevaelu toetamise teenus – kui Sinu hooldusvajadusega lähedane vajab abi igapäevaelu tegevustes (suhtlemisel teiste inimestega, teenuste kasutamisel), siis toetab teda väljaõppega tegevusjuhendaja, kellel on oskused ja teadmised psüühikahäirega ja intellektipuudega inimeste toetamiseks. Teenuse osutamine võib olla kodus, päevakeskuses või lähtuvalt vajadusest ka muudes kohtades. Sageli osutatakse teenust päevakeskuses, kus on võimalik teiste sarnase kogemustega inimestega suhelda ning ühistegevusi teha.
- Toetatud elamise teenus – kui Sinu hooldusvajadusega lähedane vajab toetust igapäevaelu toimingutes, mis on seotud majapidamise korraldamisega (sh oma eelarve planeerimisega), eluruumi eest hoolitsemisega. Teenuse osutamine toimub nii inimese kodus kui vastavalt vajadusele muudes kohtades. Teenust osutab vahetult tegevusjuhendaja, kellel on vastavad teadmised ja oskused psüühikahäirega ja intellektipuudega inimest toetada.
- Töötamise toetamise teenus – kui Sinu hooldusvajadusega lähedane vajab töö leidmisel ja töötamise ajal toetust ja juhendamist. Väljaõppinud tegevusjuhendaja aitab Sinu lähedasel välja selgitada sobiva töö ning otsida sobivat tööd, vajadusel saab tegevusjuhendaja toetada ka töötamise ajal, näiteks kui tööandjaga ja kollegidega suhtlemine on keeruline. Töötamise toetamise raames pakutakse ka kaitstud tingimustes töötamist, mis tähendab, et Sinu lähedane saab töösarnaseid tegevusi teha teenuseosutaja juures, kellell on selleks spetsiaalne töökeskus, kus teda vajadusel pidevalt juhendatakse, näiteks pakendamise tööd, koristustööd, muud heakorratööd, toodete valmistamine jne.
Lisaks on spetsiifiliselt loodud igapäevaelu toetamise teenus eraldi täiskasvanutele, kellel on intellektipuue ja autism ning diagnoosist tulenevalt raskesti mõistetav käitumine ning eraldi mõõduka, raske ja sügavala intellektipuudega täiskasvanutele, kes vajavad pidevat järelevalvet ja kõrvalabi igapäevaelu tegevustes. Nendel teenustel on inimesel ka omaosalus.
Igapäevaelu toetamise teenus intellektipuude ja autismiga inimestele, kellel on diagnooist tulenevalt raskesti mõistetav käitumine – teenust osutataks päevakeskuse stiilis esmaspäevast reedeni, teenusel toetavad Sinu lähedast väljaõppinud tegevusjuhendajad, grupis on maksimaalselt kuus inimest, keda juhendavad üheaegselt kolm tegevusjuhendajat.
Igapäevaelu toetamise teenus mõõduka, raske ja sügava intellektipuudega täiskasvanutele ehk päeva- ja nädalahoiuteenus – teenust osutatakse päevakeskuses kõikidel nädalapäevadel, ühel inimesel on võimalik teenust kasutada kuni 23 ööpäeva. Väljaõppinud tegevusjuhendajad teevad hooldustoiminguid ning pakuvad võimetekohaseid igapäevaetegevusi.
Juhul kui Sinu lähedase abivajadust ei ole võimalik lahendada päevaste teenuste abil ja kodus elamine ei ole enam võimalik ja leiate üheskoos, et hoolekandeasutuses viibimine oleks sobib lahendus, siis erihoolekandeteenuste hulgas on ka ööpäevaringsed teenused.
Ööpäevaringsed teenused:
- Kogukonnas elamise teenus – kui Sinu lähedane vajab igapäevaselt juhendamist ja abi enda eest hoolitsemisel ja igapäevaelutoimingutega hakkama saamisel. Teenusel juhendatakse teda väljaõppinud tegevusjuhendja poolt. Tegevusjuhendaja aitab näiteks avalike teenuste kasutamisel, majapidamistöödel, õppimisel ja töö leidmisel ja hoidmisel, vaba aja sisustamisel jne. Teenus on ööpäevaringne ning osutatakse peresarnastes tingimustes, mis tähendab, et ühel elamispinnal elab koos mitu inimest, kus igal ühel on oma tuba ja ühiskasutuses muud ruumid. Sellele teenusel maksavad inimesed ka omaosalust majutuse ja toitlustuse eest.
- Ööpäevaringne erihoolekandeteenus (sh erineva toetusvajadusega täisealistele inimestele) – kui Sinu lähedane vajad ööpäevaringselt juhendamist ja toetamist või hooldamist. Teenuse osutamine toimub hoolekandeasutuses, kus väljaõppinud tegevusjuhendajad aitavad ja juhendavad igapäevaelu oskuste arendamisel, kaasavad inimesi võimetekohastesse tegevustesse, vajadusel teevad hooldustoiminguid, aitavad vaba aja planeerimisel või töötamise ning õppimisvõimaluste leidmisel. Teenusel maksab inimene omaosalust majutuse ja toitlustamise eest.
Ööpäevaringsed teenuskohad on loodud eraldi nii intellektipuudega kui ka psüühikahäirega inimestele.
Loe rohkem erihoolekandeteenustest Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.
Teenuse saamiseks on vaja esitada Sotsiaalkindlustusametile teenuse taotlus.
Sinu lähedasele sobiva teenuse leidmiseks võetakse temaga ühendust ning viiakse läbi teenuse vajaduse hindamine, mille tulemusena väljastatakse talle otsus ning Sotsiaalkindlustusameti töötaja nõustab ja juhendab võimaluste ja teenuseosutajate valimise osas.
Olenemata sellest, kas Sinu lähedane on erihoolekandeteenust taotlenud või mitte, on tal ja Sinul õigus tutvuda erinevate asutustega neid külastades. Võtke julgelt asutustega ühendust ja andke märku oma soovist nende pakutava tutvuma tulla. Erihoolekandeteenuste pakkujate esmase infoga on võimalik tutvuda Sotsiaalkindlustusameti kodulehel.
Suunamisotsuse saades on Sinu lähedasel kohustus teatud päevade jooksul teenusele asuda, vastasel korral suunamiskiri katkeb. Täpsemad tingimused erinevate teenuste puhul on välja toodud Sotsiaalkindlustusameti kodulehel.
Juhul kui riigil pole teenuskohta pakkuda, pannakse Sinu lähedane teenuse järjekorda. Juhul kui selline olukord peaks tekkima, on tal õigus Sotsiaalkindlustuameti abile, kes koos elukohajärgse kohaliku omavalitsuse üksusega peab leidma alternatiivse lahenduse, et abivajadus lahendada.
Teenuste omaosalus
Kogukonnas elamise teenusel ning ööpäevaringsetel erihooldusteenustel maksab inimene omaosalust seoses majutuse ja toitlustusega.
Omaosaluse maksimaalsed suurused on väljatoodud Sotsiaalkindlustusameti kodulehel.