Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
Kontaktid
Juhul kui Sinu hooldusvajadusega lähedane vajab abi, siis soovitame pöörduda Sotsiaalkindlustusametisse puude raskuastme tuvastamiseks. Puude raskusastmega on seotud mõningate teenuste saamine ning igakuiselt makstakse puudetoetust, mis on mõeldud puudest tingitud lisakulude katmiseks.
Loe lisa Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt, mille alusel puude raskusaste tuvastatakse.
Puude raskusaste tuvastatakse tööealisel, kelle igapäevane tegutsemine ja ühiskonnaelus osalemine on raskendatud, piiratud või takistatud. Kui sul on raskusi liikumise, suhtlemise, riietumise, söömise, pesemise või WC kasutamisega ja raskused on püsivad, on mõistlik kaaluda puude raskuastme tuvastamist.
Määratud sügav, raske või keskmine puue annab õiguse taotleda erinevaid puudega inimestele mõeldud sotsiaaltoetusi, teenuseid ja kasutada soodustusi. Puude määramise taotlusel saad kohe avaldada ka soovi puudetoetuse ning puudekaardi saamiseks.
Puudekaart annab õiguse ka mitmesugusteks soodustuseks – näiteks ühistransport, puudega inimese parkimiskaart. Uuri julgelt erinevatest ettevõtetest, kas neil on puuetega inimestele soodustusi.
Puude määramise ekspertiis on dokumendipõhine. Tööealiste puhul võetakse aluseks Töötukassa ekspertarsti hinnang. Ekspertarst teeb otsuse esitatud taotluse, raviarstide kirjeldatud terviseandmete ja täiendavalt lisatud dokumentide põhjal. Puude määramisel arvestatakse tervisliku seisundi ja selle muutumise prognoosi, hinnatakse toimetulekut igapäevastest tegevustes ja kõrvalabi ja juhendamise vajadust (mis püsivad hoolimata abivahendite ja/või ravimite kasutamisest).
Puude raskusaste tuvastatakse kuni 5 aastaks, kuid mitte kauemaks kui vanaduspensioni eani.
Loe lähemalt Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt, mille alusel tööealistel puude raskusaste tuvastatakse.
Juhul kui taotlete koos hooldusvajadusega lähedasega ka töövõime hindamist, siis esitage ühistaotlus Töötukassasse.
Loe lähemalt töövõime hindamisest.
Taotluse tööealiste puude raskusastme tuvastamiseks leiad siit.
Puude raskusaste tuvastatakse vanaduspensioniealisel, kellel esinevad pikaajalised piirangud vaatamata abivahendite ja ravimite kasutamisele.
Määratud sügav, raske või keskmine puue annab õiguse taotleda erinevaid puudega inimestele mõeldud sotsiaaltoetusi, teenuseid ja kasutada soodustusi. Puude määramise taotlusel saad kohe avaldada ka soovi puudetoetuse ning puudekaardi saamiseks.
Puudekaart annab õiguse ka mitmesugusteks soodustuseks – näiteks ühistransport, puudega inimese parkimiskaart. Uuri julgelt erinevatest ettevõtetest, kas neil on puuetega inimestele soodustusi!
Puude määramise ekspertiis on dokumendipõhine. Ekspertarst teeb otsuse esitatud taotluse, raviarstide kirjeldatud terviseandmete ja täiendavalt lisatud dokumentide põhjal. Puude määramisel arvestatakse tervisliku seisundi ja selle muutumise prognoosi, hinnatakse toimetulekut igapäevastest tegevustes ja kõrvalabi ja juhendamise vajadust (mis püsivad hoolimata abivahendite ja/või ravimite kasutamisest).
Puue tuvastatakse üldjuhul tähtajaliselt 6 kuust kuni 5 aastani. Muutumatu või progresseeruva seisundi korral võib Sotsiaalkindlustusamet tuvastada puude eluajaks.
Loe lähemalt, mille alusel vanaduspensioniealistel puude raskusaste tuvastatakse.
Taotluse vanaduspensioniealiste puude raskusastme tuvastamiseks leiad siit.
SOOVITUSED PUUDE TAOTLEMISEL
Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
Omastehooldusest.ee
Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel. Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest. Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav www.abilitynet.org.uk (inglise keeles).
Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter. Esimesed 3 linki, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutuvad, on tavakasutaja eest varjatud ning mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele. Need on vastavalt “Liigu edasi põhisisu juurde”, “Lülita kõrgkontrastsust” ja “Juurdepääsetavus”. “Liigu edasi põhisisu juurde” jätab vahele päise ja vasaku paani ning hüppab lehe põhisisu juurde. “Lülita kõrgkontrastsust” vahetab lehe kujunduse kõrgkontrastseks - tekst muutub valgeks, lingid kollaseks ja taust mustaks. “Juurdepääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu oled.
Veebilehitsejad
Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust. Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või - klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.
Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks Zoom Page, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome jaoks AutoZoom.
Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda - näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks. Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras. Valik populaarseid ekraanilugejaid: JAWS (Windows) VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud) NVDA (Windows, tasuta) SystemAccess (Windows).