Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
SPETSIALISTILE KASULIK INFO
Psühholoogilise nõustamise ja psühhosotsiaalse toe võimaluste pakkumine
Omavalitsusel on ülesanne oma kõikide seal elavate inimeste vajadustest ja huvidest lähtudes korraldada ja juhtida kohalikku elu. See puudutab nii sotsiaalteenuste osutamist, toetuste ja muu sotsiaalabi andmist kui ka tegevusi oma elanikkonna haiguste ennetamiseks ja tervise edendamiseks oma piirkonnas. Tervise edendamise osaks on ka vaimse tervise edendamine ja hoidmine.
Selline kohustus tuleb kohalikule omavalitsusele seadustest – rahvatervise seadusest ja kohaliku omavalitsuse korralduse seadusest.
Kohalikul omavalitsusel suur otsustusõigus, kohustus ja võimalus leida sobivaid paindlikke lahendusi, sh ka kogukonna ressurssidele toetuvaid tegevusi, sh psühholoogilist nõustamist ja teisi psühhosotsiaalset tuge osutavaid abimeetmeid. Viimasena saab käsitleda suurt hulka tegevusi, mille korraldamise ja tingimuste loomise soodustamise vastutus on kohalikul omavalitsusel koostöös kogukonnas tegutsevate erinevate partneritega, sh teenuse osutajatega.
Vaimse tervise halvenemise ennetamisel ning toetavate teenuste loomisel ja osutamisel on omavalitsus esimene ja inimesele kõige lähedasem tasand.
Hooldusvajaduse ja/või hoolduskoormusega inimese vaimse tervisega seotud toetus- ja abivajaduse info koguneb omavalitsusele läbi abivajavate inimeste terviklike hindamiste (vt hindamise kohta Hooldusvajaduse korral on inimesel õigus) Samuti laekub info teenuste osutamise käigus läbi viidud abivajaduse jätkumise ja vahehindamiste. Sellele tuginedes ning omakorda kaasates kogukonna inimesi, saab koosloomes kavandada ja planeerida kogukonna vaimse tervise toetamiseks vajalikke tegevusi ja teenuseid.
Kogukonnateenusteks nimetatakse inimese elukohale võimalikult lähedal osutatavaid teenuseid, mis on inimesele kättesaadavad talle võimalikult tavapärase elukeskkonna lähedal. Siia kuuluvad vaimse tervise tugiteenuseid nagu eneseabi- ja vastastikuse abi tugigrupid, lähedaste tugigrupid, hingehoiuteenus, kogemusnõustamine.
Võimalusteks on ka professionaalselt juhendatud ja teaduspõhised psühhohariduslike oskuste õpigrupid, vaimse tervise raskusi ennetavad ja/või taastumist toetavad kogukonnakohvikud ja taastumise kolledžid.
Neid saab loomulikul viisil integreerida olemasolevate omavalitsuse üksuste ja kogukonnakeskuste juurde.
Oluline on läbi mõelda ja luua lahendused, mis on inimeste vajadustele vastavad, paindlikud ning võimalikult loomulikul ja väärikal viisil inimestele kättesaadavad. Haavatavas seisus inimeste abistamine ja toetamine peab olema inimestele väärikust säilitav ja toetav, mitte sildistav ja alandav.
Kasutatud allikad:
Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus
Vaimse tervise roheline raamat. 2020:
Vaimse tervise parandamise kogukonna juhend. Praktikas järele proovitud. WHO vaimse tervise parandamise tegevuskava (mhGAP). Kopenhaagen. WHO Euroopa Regionaalbüroo, 2022.
Bogdanov, Pertel (2012). Vaimse tervise teenuste kaardistamine ja vajaduste analüüs. Tervise Arengu Instituut