Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
SPETSIALISTILE KASULIK INFO
Ligipääsetavus
Ligipääsetavus – mis see on ja kuidas see inimesi aitab?
Väga hea, et oled ligipääsetavuse infolehele jõudnud! Järelikult läheb sulle korda see, et kõik inimesed saaksid ühiskonnaelus osaleda! Võimalik, et aitad kaasa ligipääsetava keskkonna või kommunikatsiooni loomisele, oled eeskujuks suhtumuslike muutuste abil, korraldad ligipääsetavat üritust või mõtled puuetega inimeste sportimisvahenditele. Mis iganes sinu eesmärk on, siis tea, et ligipääsetavus on vahend, mis aitab kaasata väga erinevate vajadustega sihtgruppe, luua ühiskonda, mis tagab võimalusi kõikide paremaks igapäevaelus osalemiseks, samuti kaasavaid keskkondi ja lahendusi.
Mis on ligipääsetavus?
Ehitusliku keskkonna, välialade, info ja kommunikatsiooni ligipääsetavus on mitmetahuline mõiste, kuna erinevatel puudeliikidel on ligipääsetavuse osas erinevad vajadused. Ainult sellest, et üksik hoone või teenuse osa on ligipääsetav, ei piisa selleks, et puuetega inimesed saaksid ühiskonnaelust osa. Terviklik ligipääsetavus moodustub kasutajateekonnast, mille kõik osad – füüsiline ruum/hoone disain, infodisain ja teenusedisain – on ligipääsetavad.
- Pane oma teadmised proovile Eesti Puuetega Inimeste Koja koolituskeskkonnas “Ligipääsetavuse ABC”
- Tutvu Eesti Puuetega Inimeste Koja õppevideotega ligipääsetavusest
Ligipääsetavus – kellele?
Ligipääsetavus tähendab, et erinevate vahenditega aidatakse kõrvaldada või vähendada takistusi, mida puudega inimesed endiselt oma igapäevaelus kohtavad.
Ligipääsetavus on hädavajalik puuetega inimestele, aga ta on kasulik ka paljudele teistele, nagu lastele, noortele, eakatele, kroonilise haiguse, trauma või vähese keeleoskusega inimestele.
Ligipääsetavus põhineb inimese elukaarel. Suure osa Eesti ühiskonnast moodustavadki just lapsed, eakad ja erivajadustega inimesed, seega ligipääsetavus on oluline vahend, mis aitab neil sihtrühmadel ühiskonnaelust osa saada.
Uued algatused ja projektid
Iga uue algatuse puhul tuleb kohe projekti algfaasis läbi mõelda, kuidas hakkavad keskkonda kasutama või infoväljas orienteeruma erinevad kasutajad nagu lapsed, eakad, ajutise liikumisraskusega inimesed. Ehituslike projektide puhul mõeldakse läbi nägemis- ja liikumispuudega inimeste liikumisteed hoones ja selle ümbruses juba eelprojekti staadiumis ja alates lähimast ühistranspordipeatusest ning parklast.
Ligipääsetavus on esimene samm, et muuta ühiskonda kättesaadavaks erivajadustega inimestele. Sellest järgmine samm on universaalne disain (UD), mis eos tagab selle, et keskkond oleks kasutajasõbralik kõigile – ilma erilahendusi või kohandusi rakendamata. ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioonis ütleb, UD on toodete, keskkonna, programmide ja teenuste disainimine sellisel viisil, mis muudab nad suurimal võimalikul määral kõigile inimestele kasutatavaks ilma vajaduseta teha kohandusi või kasutada eridisaini.
Ligipääsetavuse tööriistad
Kõik võidavad tasapinnalisest kõnniteest, astmeteta sisenemisest, liftist, hästi valgustatud avalikust ruumist ja asutuse ruumidest või kontrastsetelt tähistatud pindadest, liikumisteedest ning mööblist, subtiitritest, lihtsatest ja loogilistest siltidest ning viitadest. Need ongi mõned näited ligipääsetavust tagavatest vahenditest ja disainilahendustest.
Puudega inimestele ligipääsetavuse tagamiseks on vaja nii abivahendeid, mis aitavad kompenseerida individuaalseid tegevus- ja funktsioonipiiranguid kui ka kohandada keskkonda, teenuste osutamist, infoedastusviise ja suhtlusvõimalusi.
- Vaata ligipääsetavuse tööriistu
- Vaata videot, mis kirjeldab, mida tähendab ligipääsetavus nelja erineva puude jaoks ehk saad ülevaate sellest, mis on ligipääsetav avalik ruum ja millised on nelja puudegrupi peamised vajadused. Lisaks leiad videost soovitusi parema ligipääsu tagamiseks.
- Kui vajad nõustamist ligipääsetavuse teemadel, siis Eesti Puuetega Inimeste Koda koos puudespetsiifiliste organisatsioonidega pakub nõustamist ja tuge ligipääsetavama keskkonna tagamisel.
Võta ühendust: Mari Puuram (ligipääsetavuse nõunik) mari.puuram@epikoda.ee või telefonil: 5401 0437
Millest oma töös lähtuda?
Füüsilise keskkonna kujundamisel
- Ehituslikku keskkonda, kus osutatakse avalikkusele suunatud teenust või mis on asulasisene avalikult kasutatav tee ja avalikkusele ligipääsetav eratee, reguleerib ehitusseadustikku kuuluv ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri määrus Puudega inimeste erivajadustest tulenevad nõuded ehitisele.
Määruse eesmärk on tagada puudega inimeste takistuseta avaliku hoone (ja sellega ka avaliku teenuse) või rajatise kasutamine. - Kui sul on kahtlusi mõne asutuse ligipääsetavuse nõuetele vastavuse osas, siis võta ühendust Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametiga, kes teostab riiklikku järelevalvet ja nõustab ühtlasi füüsilise keskkonna ligipääsetavuse kui ka digiligipääsetavuse osas.
- Kui vajad abi kontrastsuse, kirja suuruse, stiili, siltide ja viitade kõrguse, juhtteede, inventari värvi lahenduste ja muude keskkonnalahenduste osas nägemispuudega inimestele, siis leiad Eesti Pimedate Liidu projekteerimisjuhendist vajaliku info.
- Lisaks on Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit koostanud juhendi füüsilise ligipääsu tagamiseks avalikus ruumis.
- Loodusradade ligipääsetavuse kontroll-loend annab suunised vaatamisväärsuste, rajatiste jt ligipääsetavuse tagamiseks.
- Vaata ligipääsetavaid loodusradu ja vaatamisväärsuseid Mapeironsi kodulehel.
Veebikeskkonna kujundamisel
Luues rakendusi ja veebilehti ligipääsetavatena, saavad puudega inimesed samalaadse kasutajakogemuse puudeta inimestega. Ligipääsetavus on eeltingimus, et midagi kasutajakogemuseks nimetada, kuid tihti ei piisa ainult ligipääsetavusest, et kasutajakogemus hea oleks. On oluline kaasata sihtrühmade esindajaid keskkonna loomisel ja testimisel projekti erinevates faasides.
Selleks, et avaliku sektori veebilehed ja mobiilirakendused oleksid kasutatavad erivajadustega inimestele ja üldiselt mugavad kasutada kõikidele inimestele, on avaliku teabe seadusesse üle võetud Euroopa Liidu direktiiv (EL 2016/2102), mille alusel peavad avaliku sektori veebilehed järgima Euroopa digiligipääsetavuse standardit EN 301 549 (V3.2.1) (Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet – Digiligipääsetavuse tagamine). Avaliku sektori digiligipääsetavuse aruannete, ligipääsetavuse teatise ja Euroopa alusdirektiividega saab tutvuda Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti kodulehel.
- Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri määrus “Veebilehe ja mobiilirakenduse ligipääsetavuse nõuded ning ligipääsetavust kirjeldava teabe avaldamise kord”
Ligipääsetavate lahenduste näiteid
Allpool olevalt lehelt leiad häid näiteid, kus on ligipääsetavust oluliselt erinevate kasutajate jaoks suurendatud.
Ligipääsetav avalik ruum
- Ülemiste keskus
Ülemiste keskuse veebilehel on kirjeldatud, kuidas arvestab keskus erivajadusega külastajaga. Olema on puutetundlikud majajuhid ja kaupluse tähised, ligipääsetavad tualettruumid ja parkimiskohad erivajadusega inimestele. - Mängupargid
Lastefondi toel on loodud Haapsalusse, Tartusse ja Pärnusse mängupargid, kus saavad mängida ka piiratud liikumisvõimega lapsed.
Vaata tutvustavat videot. - Loe ka ligipääsetavatest avalikust ruumist tualett- ja riietusruumide näitel.
Kultuuri ligipääsetavus
- Paks Margareeta
Muuseumi ligipääsetavus saab alguse veebilehest, kus on põhjalikult kirjeldatud , kus muuseum asub ja kuidas sinna ligi pääseb, kuidas muuseumis liikuda jne. Pimedatele on loodud kirjeldustõlkega audiotuur ning viipekeeles saab vaadata seitset videolugu. - Niguliste kirik
Niguliste tornikülastus on võimalik ratastooliga. Vaegnägijate jaoks on loodud juhtteed ja kombatav majaplaan ja Niguliste kiriku makett. - Lennusadam
Muuseumi ligipääsetavus saab alguse veebilehest, kus on põhjalikult kirjeldatud , kus muuseum asub ja kuidas sinna ligi pääseb, kuidas muuseumis liikuda jne. - KUMU
Muuseumisse pääseb ratastooliga – eri korrustele viivad liftid või kaldteed. Eraldi programm on mõeldud dementsussündroomiga inimestele ja nende lähedastele. Autistlikele külastajatel või sensoorse ülitundlikkusega inimestel on võimalik muuseumi külastada “Vaiksete hommikute” raames. Pimedatel on võimalik laenutada taktilist kolmanda korruse plaani. Kirjeldustõlked asuvad muuseumi kodulehel.
Loe rohkem muuseumi ligipääsetavusest. - Ühtekuuluvuskontsert
Kontserdiga tähistatakse rahvusvahelist puuetega inimeste päeva. Sündmusel on tagatud viipekeeletõlge, kirjeldustõlge ja lauludele on lihtsas keeles koostatud kokkuvõte.
Kontserti on võimalik ka järele vaadata.
Kaasatust ja osalust soodustavad lahendused
- Erivajadustega lastele mõeldud ostukärud
Ostukäru lihtsustab oluliselt erivajadusega lapsega poes käimist. Lapsevanemad saavad rahulikult sisseoste teha koos lapsega ega pea last sellepärast kellegi hoolde jätma, et poodi ei pääse või on seal liikumine väga keeruline. Lapse erivajadust arvestav ostukäru on keha ja pead toetav, vastavad kärud on olemas näiteks Selveri kauplustes.