Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
TUTVUSTUS
Omastehooldusest
Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
Omastehooldaja rolli täitmine eeldab lisaks oma lähedase hooldamisele, tema vajaduste teadmisele, tihtilugu ka vajaduste aimamisele, head ülevaate omamist enda ja lähedase õigustest ja võimalustest. Liiga sageli tunnevad omastehooldajad end üksi. See ei tohiks nii olla. Tuge on võimalik saada kohalikult omavalitsuselt, riigilt Sotsiaalkindlustusameti, Töötukassa ja Tervisekassa kaudu, aga ka sarnase kogemusega inimestelt, neilt, kel käidud või käimisel lähedase hooldamise tee. Kindlasti on abiks laiem perekonnaring, sõbrad, kolleegid, tööandjad, kohalik kogukond ja tegelikult teadlik ühiskond tervikuna. Loodame, et siinne infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja vajalikku infot ning lihtsustab veidigi Sinu igapäevast toimetulekut. Täidad kohati rasket, üksluist, kurnavat ja mahukat, aga ka ilusat ja südamlikke hetki pakkuvat äärmiselt tähtsat rolli – pakud oma abivajajale lähedasele sooja, turvalist ja väärikat hooldust. See ei ole iseenesestmõistetav. Omastehooldaja, Sa oled väga väärtuslik. Oleme Sinuga.
Hooldusvajadusega inimene, siit lehelt leiad infot, praktilist nõu ja ideid igapäevaseks paremaks toimetulekuks. Meist keegi ei soovi olla olukorras, kus sõltume teistest inimestest ka kõige tavalisemate igapäevaste tegevuste tegemisel. Kuid abivajaja olukorras olemine ei tähenda enda kaotamist, väärikuse minetamist ja ilmtingimata ka elu hääbumist. Sa oled oluline, Sa oled vajalik.
Laiem perekonnaring, sõbrad, kolleegid, ärge jääge võõraks ega hoidke eemale, kui teie lähedane on sattunud olukorda, kus ta vajab hooldust või peab hooldama oma pereliiget. Sõltumata suurest elumuutusest ja eemalolekust, vajab lähedane teid endiselt. Pakkuge võimalusi puhkehetkedeks, ühisteks tegevusteks, püüdke arvestada lähedase muutunud elu ja vajadustega. Siit lehelt leiad infot, kuidas ka muutunud olukorras hea kaaslane olla.
Omastehooldusest
Kes on omastehooldaja?
Omastehooldaja on inimene, kes hooldab pereliiget või lähedast, kes haiguse, puude või muust erivajadusest tingituna vajab abi oma igapäevaelu toimingutes. Omastehooldus võib olla lühiajaline ja ajutine, kuid on sageli just ööpäevaringne järelevalve ja hooldus. Hooldusvajadus võib välja kujuneda pikkamööda või olla tingitud ootamatust haigusest, õnnetusest või erilist hoolt vajava lapse sündimisest. Omastehooldajad on abikaasad, puudega lapse vanemad või oma eakate vanemate eest hoolt kandvad tütred ja pojad. Tavapärane hoolitsus muutub hooldustööks kui abivajadus on muutunud igapäevaseks, kui võetakse kasutusele kell ja kalender, kui hooldaja hakkab tundma väsimust. Omastehooldus pereelu osana võib tulla ellu mistahes perioodil, puudutada paljusid erinevaid peresid, võib muuta terve pere elu ja puudutada kogu peret. Erinevatest teenustest võib abi olla kogu perele, oluline on oma vajadusi märgata, abi küsida ja mitte üksi jääda.
Kes on hooldusvajadusega inimene?
Hooldusvajadusega inimene vajab oma tervislikust seisundist tulenevalt igapäevast ja pidevat abi teise inimese poolt. Iseseisvalt, kõrvalabita ta toime ei tule.
Hooldusvajadus võib tekkida igal inimesel, mistahes vanuses, sõltumata hariduslikust või sotsiaalsest taustast. Hooldusvajadus võib olla sünnist saati või ilmneda kõrges eas, samuti võib hooldusvajadus tekkida pärast õnnetust, terviseriket või rasket haigust.
Mis on hoolduskoormus?
Hooldamisega kaasnevad negatiivsed tunded, stress ja kohustused, mis võivad negatiivselt mõjutada hoolduskoormusega inimese enda igapäevaeluga toimetulekut, füüsilist ja vaimset tervist ning ühiskonnaelus osalemise võimalusi.
OMASTEHOOLDUSE STATISTIKA EESTIS
- Teise inimese hooldamisega tegeleb 15% vähemalt 16-aastastest Eesti elanikest
- Hooldamisega tegelevate inimeste arv on Eestis vahemikus 159 500–180 300 inimest, kellest ligi pooled abistavad oma hooldatavat enesehooldus- või hügieenitoimingutes või regulaarsetes tervisetoimingutes
- Hooldusvajadusega inimeste arv Eestis kasvab, kusjuures lisaks elanikkonna vananemisele sagenevad tegevuspiirangud ka noorte ja keskealiste seas
(Hoolduskoormuse uuring, 2022)