Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
OMASTEHOOLDUSE MUUD VORMID
Kuidas hoida paarisuhet, kui üks paariline täidab ka omastehooldaja rolli?
Paarisuhte hoidmine on oluline igas eas. Nii tulebki sellele tähelepanu pöörata ka siis, kui ühel partneritest on täita omastehooldaja roll oma vanema eest hoolitsemisel ja hooldamisel. Kuigi peamine hooldusvastutus võib olla ühel poolel, kannab kaudselt koormust ja vastutust ka teine partner, abistades näiteks transpordi, poodlemise vms ning loobudes samal ajal endale meelepärasematest tegevustest, sh oma partneriga ühise aja veetmisest.
Peres ja oma lähedaste seas on üksteise aitamine loomulik osa elust, sh aidata ka siis, kui abivajadus on tavapärasest suurem ja sagedasem. Seega omastehooldust ei pea võtma vaid kui koormust, vaid ka kui võimalust oma lähedase eest keerulisel ajal hoolitseda ja talle toeks olla. Kui hoolitsemine ja hooldamine muutub aga pikaajaliseks, kurnavaks, väsitavaks ning põhjustab rohkem negatiivseid emotsioone, ka tülisid, tasub alati hooldusolukord üle vaadata ja vajadusel abi otsida.
Oluline on:
- rääkida ja üksteist kuulata, teha vajadusel hooldamise korralduses muudatusi ja otsida abi. Omastehooldus mõjutab kindlasti paari ja pere igapäevast elukorraldust;
- mõista, millisel hetkel vajate hoolduskohustuste täitmiseks ka teiste inimeste, näiteks sugulaste, tuge.
- kaaluda teenuste kasutamist hoolduskoormusest puhkamiseks. Abi võib olla nii sotsiaal- kui ka tervishoiuteenustest.