Omastehoolduse infopunkt pakub Sulle teadmisi, tuge ja lootust enda või lähedase hooldamise teekonnal. Iga inimese lugu on oluline, iga teekond on väärt toetamist.
OMASTEHOOLDUSE MUUD VORMID
Mis on kaashoolduskoormus?
Kaashoolduskoormusega inimene on hoolduskoormusega inimese pereliige, kes ei ole küll hooldusvajadusega inimese vahetu hooldaja/hooldustoimingute tegija ega ka hooldamise korraldamise eest vastutaja, kuid kes on kaudselt püsivalt ja regulaarselt hooldusvajadusega inimese igapäevaeluga seotud ning täidab peres omastehooldajat toetavaid ülesandeid.
Igati normaalne on peres üksteist aidata ning koormust jagada. Kui aga koormus ei ole tavapärane, see on pidev, kurnav, inimese elu ja võimalusi mõjutav, võib pere hooldusvajadusega lähedase ja ülejäänud pere jaoks teenuste tuge vajada. Kui hooldusvajadusega inimene saab vajalikke teenuseid, nt intervallhoid, isikliku abistaja teenus, kodus osutatavad hooldusteenused, lastel ka tugiisikuteenus, on lisaks omastehooldajale kasusaajateks ka teised pereliikmed. Näiteks võib õhtusel ajal või nädalavahetusel olla turvalist hoidu ja järelevalvet pakkuvast teenusest abi, kui lapsevanemad soovivad pühendada hooldamisvaba aega ka pere teistele lastele või saada osa laste spordivõistlustest, esinemistest ja sündmustest, kus hooldusvajadusega lapsega on keeruline või võimatu käia. Samuti on teenustest kasu, et omastehooldaja saaks tööl käia, veeta aega koos partneri või sõpradega ja olla kogukonnas aktiivne liige. Paindlikud ja toimivad teenused tagavad seega ka kaashoolduskoormusega inimestele võimaluse tavapärasel moel igapäevaseid tegevusi teha.
Kaashoolduskoormusega inimene ei pea olema hooldustoimingute läbiviija, kuid hooldusvajadusega pereliige, tema erivajadused ja nendest tingitud pere elukorraldus, valikud, võimalused mõjutavad oluliselt ka tema igapäevaelu.
Kaashoolduskoormusega võib olla näiteks:
- abikaasa, kelle abikaasa hooldab oma vanemat;
- laps, kelle üks vanem hooldab lapse teist vanemat;
- laps, kelle vanemad hooldavad lapse õde või venda.